Litva poprvé přiznala, že dodává Ukrajině munici

Litva poprvé od vypuknutí ukrajinské krize před dvěma lety oznámila, že dodává Ukrajincům smrtící výzbroj. S odvoláním na mluvčího litevského generálního štábu to uvedla agentura Reuters. Litevci v pátek předali Ukrajincům asi 150 tun munice, vesměs nábojů ráže 5,45 milimetrů do útočných pušek AK-74, což je novější verze kalašnikova. Ty Litva ze své výzbroje už vyřadila.

„Posíláme Ukrajině poselství, že není sama,“ uvedl ministr obrany Juozas Olekas. „Litva důsledně pomáhá Ukrajině při obraně územní celistvosti a vlastních hodnot a rádi bychom jí nadále pomáhali, seč můžeme,“ dodal.

Litva, členský stát Severoatlantické aliance sousedící s ruskou oblastí Kaliningrad, vítá rostoucí přítomnost amerických a aliančních vojáků v Pobaltí, která má odstrašit případnou agresi.

Loni odmítla ruské stížnosti, že předchozími dodávkami smrtící výzbroje Ukrajině porušuje své mezinárodní závazky. Nabídla také léčbu zraněných ukrajinských vojáků ve svých nemocnicích a vyslala na Ukrajinu vojenské instruktory, aby pomohli s výcvikem.

Litevský ministr zahraničí v pondělí vybídl k zachování sankcí Evropské unie proti Rusku až do doby, dokud se situace nezlepší.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu, že vyzbrojuje a vojensky pomáhá separatistům na východě Ukrajiny, kde si boje s vládními vojsky od dubna 2014 vyžádaly přes 9500 mrtvých. Moskva zapojení do konfliktu popírá.