Libyjský rébus: Je Sajf Islám mrtev, raněn, zadržen, na útěku, na léčení, nebo v Nigeru?

Tripolis - Druhorozený syn Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl údajně zadržen ve městě Zlitán 160 kilometrů východně od Tripolisu a je zřejmě zraněn. S odvoláním na tvrzení jednoho povstaleckého bojovníka to uvedla televize Al-Arabíja. Přechodná národní rada (NTC) mezitím posunula termín slavnostního vyhlášení osvobození Libye na neděli. NATO se navečer také dohodlo, že ukončí bojové akce v Libyi k 31. říjnu.

Osud Sajfa Isláma zatím provázejí nejasnosti. Podle čtvrtečních tvrzení se ho povstalci snažili obklíčit na útěku ze Syrty. Zpravodaj televize Al-Arabíja rovněž ve čtvrtek tvrdil, že viděl mrtvé tělo Sajfa Isláma. Stejnou zprávu přinesla i libyjská televize. Podle dnešních zpráv činitelů přechodného libyjského vedení však Sajf Islám žije, prchá do Nigeru a povstalecké jednotky jsou mu v patách. Podle serveru telegraph.co.uk se léčí ze zraněním ve Zlitánu.

Podle povstalců, kteří od února bojují proti Kaddáfího režimu, byl libyjský diktátor zabit ve čtvrtek v Syrtě. Jeho tělo povstalci umístili do mrazicí místnosti v obchodním středisku v Misurátě. Před ním se dnes tlačily davy lidí, aby si diktátorovo mrtvé tělo mohly prohlédnout. Podle zpravodaje agentury AP zpola obnažené tělo leželo na zakrvácené matraci v jinak prázdné mrazicí místnosti, kde místní restaurace a obchody obvykle uchovávají potraviny. Na levé straně hlavy byla patrná díra po kulce, která tam podle lékaře stále vězí. Díry po kulkách byly podle stejného zdroje patrné také ve střední části hrudníku a v břiše. Na pažích a na hlavě byly zaschlé pramínky krve, po těle byly patrné škrábance.

K vyšetření jeho smrti dnes nové libyjské úřady vyzvala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Pokud se ukáže, že Kaddáfí byl po dopadení zabit, mohlo by to podle ní představovat válečný zločin.

NATO se dohodlo na ukončení bojových akcí k 31. říjnu

Vynořují se také nové podrobnosti o aktivitách NATO v oblasti Syrty v den Kaddáfího smrti. NATO v prohlášení uvedlo, že jeho letoun zasáhl 11 vozů, které byly součástí konvoje odvážejícího ve čtvrtek ráno Kaddáfího ze Syrty. Aliance prý v tu dobu nevěděla, že Kaddáfí je uvnitř jednoho z nich. Konvoj čítal asi 75 vozů a pohyboval se prý velmi rychle poblíž Syrty. „Vozidla vezla značné množství zbraní a munice, které představovaly závažnou hrozbu pro civilní obyvatelstvo,“ uvedla aliance v prohlášení. Nejdříve byl podle ní zničen jen jeden vůz, to ale narušilo skupinu a donutilo ostatní vozy změnit směr. Po tomto zásahu skupinka asi 20 vozů pokračovala velkou rychlostí na jih. NATO zakročilo znovu a poškodilo nebo zničilo asi desítku vozů, dodala aliance.

Severoatlantická aliance se předběžně dohodla na ukončení svých bojových akcí v Libyi k 31. říjnu. Oficiální rozhodnutí by mělo padnout příští týden. Až do konce měsíce by alianční síly měly monitorovat situaci v této severoafrické zemi, řekl dnes novinářům šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Zdůraznil, že operace, která byla založena na mandátu od Rady bezpečnosti OSN, měla za cíl ochranu civilního obyvatelstva před útoky Kaddáfího vojsk a násilnostmi.

Kaddáfího manželka Safíja podle televize Ar-Raj sídlící v Sýrii požádala OSN, aby smrt Kaddáfího i jednoho z jeho synů Mutasima vyšetřila. Ar-Raj byla v poslední době jediné médium, které zveřejňovalo Kaddáfího komentáře k situaci v Libyi. Televize uvedla, že Kaddáfího žena je pyšná na odvahu svého manžela a dětí, které se po dobu šesti měsíců stavěly proti čtyřicítce zemí a jejich špionům a jsou podle jejího názoru mučedníci.

Prohlášení o osvobození Libye až v neděli

Úplné osvobození Libye po svržení Kaddáfího režimu bude slavnostně vyhlášeno ve východolibyjském Benghází v neděli odpoledne kolem 16:00. Řekl to dnes povstalecký ministr informací Mahmúd Šammám. Oznámení má podle rebelů signalizovat začátek demokratizačního procesu v Libyi. Šéf Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl dnes slíbil, že Kaddáfí bude pohřben v souladu s islámskými zvyklostmi.

Ukrajinská zdravotní sestra truchlí

Ukrajinská zdravotní sestra Oksana Balynská, která se ve věku 21 let vydala do Libye pracovat pro Kaddáfího a starala se o něj až do letošního února, pro něj prý velmi truchlí. Navzdory obrázkům, na nichž je vidět zbitý a mrtvý plukovník, nechce uvěřit, že „táta“, jak ho označuje, už nežije. Podle ní se měl vzdát evropskému soudu.

Kaddáfího považuje za hrdinu. Neutekl ze země, ale zůstal, aby zemřel ve své rodné Syrtě. „Celé měsíce jsem doufala, že se mu podaří se zachránit. Moje kolegyně, ukrajinské zdravotní sestry, které u něho pracovaly, se všechny vrátily na Ukrajinu - v jeho poslední chvíli s ním nikdo nebyl,“ uvedla. „Proč ho máme nenávidět nebo ho považovat za tyrana, když nám dal práci a dobře nám platil? Nám všem po něm zůstaly jen ty nejlepší pocity,“ řekla Balynská. Dodala, že by se chtěla ještě do Libye vrátit.

V rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda připustila, že ji mnozí nepochopí. „Ale ti, kdo s ním pracovali, cítí, že nás opustil dobrý, skutečně spravedlivý a velmi moudrý člověk,“ řekla a dodala, že nikdy jí nebylo tak těžko jako v den, kdy viděla v televizi záběry jeho zkrvaveného těla - a jak do něj kopou. Kaddáfí byl podle ní velmi odvážný a statečný, nebyl z těch, kdo by složil ruce v kritické situaci.

Libyjci vystavili Kaddáfího tělo v Misurátě
Zdroj: Al-Arabiya/AP Photo

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko masivně útočilo na Ukrajinu, Polsku pomáhala s ochranou vzdušného prostoru i česká armáda

Rusové provedli další masivní raketový a dronový útok na Ukrajinu. V Kyjevské oblasti zasáhli mimo jiné železniční nádraží a zranili několik lidí. Škody jsou ale v řadě dalších regionů včetně Lucké oblasti na západě země. Ruské údery zasáhly ukrajinskou energetickou infrastrukturu v osmi oblastech, a způsobily tak výpadky dodávek proudu. Kvůli náletu vzlétlo polské letectvo k ochraně polského vzdušného prostoru, za spolupráci poděkovalo i české armádě.
09:12Aktualizovánopřed 12 mminutami

Afghánistán hlásí po ostřelování s Pákistánem čtyři mrtvé civilisty

Afghánské úřady tvrdí, že nejméně čtyři civilisté zahynuli v pohraniční oblasti země při ostřelování s Pákistánem. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců.
08:40Aktualizovánopřed 35 mminutami

Sýrie se vzpamatovává z diktatury a války

Sýrie se sice v prosinci 2024 zbavila diktatury Bašára Asada, návrat do normálu ale potrvá dlouho. Zatím jen malá část ze zhruba sedmi milionů uprchlíků se vrátila do Sýrie, stále se od konce občanské války pohřešuje na 200 tisíc lidí. Nezaměstnanost dosahuje v některých oblastech až devadesáti procent, dodávky pitné vody a elektřiny jsou spíše výjimkou. Sýrie se potýká také se stovkami tisíc vysídlenců v uprchlických táborech. Vláda v čele s prezidentem Ahmadem Šarou se sice snaží o stabilizaci země, přesto na mnoha místech stále doutná napětí. Město Homs se koncem listopadu dostalo do titulků médií kvůli nálezu zavražděného beduínského páru ve svém domě. Úřady zareagovaly zákazem vycházení.
před 2 hhodinami

Pokrok k míru závisí na ochotě Ruska, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci USA a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o něj a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i v sobotu.
01:17Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda v pátek oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šaráa ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 10 hhodinami

Zemřel architekt Tančícího domu Frank Gehry

Ve věku 96 let zemřel americký architekt Frank Gehry, jeden z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze, píše deník The New York Times. Stalo se tak po krátkém respiračním onemocnění v jeho domě ve městě Santa Monica v Kalifornii, sdělila listu jeho spolupracovnice Meaghan Lloydová.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajinu zabily několik lidí

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Charkovská oblastní prokuratura během dne podle stanice BBC informovala o dvou zabitých při ruském útoku na nákladní vůz v Izjumu. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...