Lékaři v Sýrii postupně identifikují těla z masových hrobů

4 minuty
Horizont ČT24: Identifikace obětí Asadova režimu v Sýrii
Zdroj: ČT24

Po pádu režimu Bašára Asada začalo mnoho Syřanů pátrat po svých nezvěstných příbuzných. Většinou se obrací na nemocnice nebo kdysi nechvalně proslulé věznice. Tam ale stopy většinou končí. Expertní týmy postupně odkrývají masové hroby. Země má ale obrovský nedostatek forenzních laboratoří. Jedna, kam posílají ostatky k identifikaci, se nachází v Damašku.

Velké pytle plné kostí, zubů a lebek přivážejí do této laboratoře několikrát za týden. V drtivé míře jde o pozůstatky vícera těl. „Místo toho, abyste odebrali DNA vzorek z jedné kosti, musíte odebrat vzorky ze všech kostí, které jsou uvnitř,“ říká forenzní lékař Ámer Sarakíbi.

Málo lékařů, mnoho pozůstatků

Na jedné straně je tu obrovský nárůst pozůstatků těl po pádu Asadova režimu a na straně druhé naprostý nedostatek forenzních laboratoří po celé zemi. V celém Damašku je jen jedna jediná s pouhými čtyřmi lékaři. „Naše laboratoř byla uzpůsobená na mnohem menší počty těl. Pro takové množství potřebujeme více lidí,“ vysvětluje Sarakíbi.

To nejhorší však podle něj a jeho týmu teprve přijde. Identitu zatím zjišťují většinou u pozůstatků, které nacházejí lidé po návratu do svých domovů. Nebo na které narazí děti, když si hrají venku.

Další forenzní lékař damašského centra, Anas Hurání proto upozorňuje, že zatím nezačali vykopávat masové hroby, protože nemají dostatek techniků. „Očekáváme, že půjde o vysoká čísla.“

S odkrýváním masových hrobů po celé zemi pomáhají Bílé přilby. Jeden z nich jejich příslušníci našli ve sklepě domu na jižním předměstí Damašku. Obyvatel domu Mohammed Hiráfi k tomu řekl, že se to stalo zhruba v roce 2013. „Neměli jsme odvahu to někomu říct. Za kým jsme měli jít?“ Celá oblast byla v moci diktátora Asada.

Ammar Selmo z Bílých přileb říká, že některé ostatky zřejmě patří dětem, některé ženám a některé mužům. „Je to patrné z oblečení.“ Kromě toho zde ale našli i další stopy. „Náboje. Spoustu nábojů. Myslím si, že poté, co je popravili, těla spálili.“

Identifikace může trvat roky

Podobně jako zde přivolali lidé Bílé přilby na stovky dalších míst. Z Damašku a jeho okolí se stalo město masových hrobů. Pokud nový režim nevyčlení peníze na nová centra jako na to, kde působí Sarakíbi a jeho tým, potrvá identifikace obětí roky. „Máme smíšené pocity smutku a radosti,“ říká tento lékař.

Radosti, když se podaří identifikovat oběť – a rodina může svého příbuzného po letech důstojně pohřbít. „Velký smutek zavládne, když se na tělo nikdo nepřijde zeptat. Člověk by měl být pohřben pod jménem a ne jen číslem,“ dodává Sarakíbi. I takových případů není málo.

Do země se zatím vrátila jen hrstka z šesti milionů, kteří emigrovali. V jiných případech režim zavraždil celé rodiny. Odhaduje se, že během téměř čtrnáctileté občanské války zemřelo přes 600 tisíc lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti. V následném příspěvku oznámil, že ceny léků budou sníženy o 59 procent. Neupřesnil však, zda má na mysli léky na předpis.
05:57Aktualizovánopřed 5 mminutami

Klimatické extrémy decimují Afriku, projevují se různě

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 13 mminutami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 1 hhodinou

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami
Načítání...