Kroužící kancléřka vyvolala německo-íránské dusno

Berlín/Dillí/Sydney – Letadlo s německou kancléřkou Angelou Merkelovou muselo na cestě do Indie v noci na dnešek dvě hodiny kroužit nad Tureckem. Írán mu totiž těsně předtím zrušil už vydané povolení k přeletu a nové se podařilo dojednat až za dvě hodiny. Zpozdil se tak začátek německé oficiální návštěvy v Dillí. Německé ministerstvo zahraničí okamžitě povolalo íránského velvyslance v Berlíně, aby mu objasnil celou záležitost, která hrozí přerůst v diplomatickou roztržku.

„Něco takového jsem ještě nezažila,“ zlobila se kancléřka, která do Indie přiletěla s více než dvouhodinovým zpožděním. „Ani piloti to nezažili,“ dodala. Ostře se proti postupu íránských úřadů ohradil také šéf německé diplomacie Guido Westerwelle, který je na návštěvě Austrálie. Krok Teheránu označil za „porušení všech mezinárodních zvyklostí“ a „neúctu vůči Německu, kterou nemůžeme přijmout“.

Jako důvod k nečekanému odmítnutí průletu uvedl Írán podle německé delegace „koordinační problémy“. Kapitán letounu přitom z Berlína v pondělí večer odlétal s tím, že má ke vstupu do íránského vzdušného prostoru zelenou. To ale íránská strana během letu popřela. Podle DPA nelze vyloučit „cílený nepřátelský akt“ namířený vůči Merkelové. Druhý německý vládní letoun, v němž cestovali němečtí ministři a jejich náměstci, totiž proletěl nad Íránem bez komplikací. Kancléřka patří k velkým kritikům jaderného programu Teheránu a Německo v minulosti podpořilo mezinárodní sankce uvalené na režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Podle kancléřčina mluvčího Steffena Seiberta dostal vládní airbus pojmenovaný po prvním poválečném kancléři Konradu Adenauerovi povolení k pokračování letu na poslední chvíli, neboť jinak by musel kvůli nedostatku paliva přistát v Turecku. Kromě německého ministerstva zahraničí se do vyjednávání s Teheránem zapojila i Ankara, protože Írán nechtěl s Němci mluvit. „Takový případ se ještě nestal,“ prohlásil Seibert, podle něhož berlínská vláda zvažuje možnost podat proti postupu Íránu diplomatický protest.

Angela Merkelová a Manmóhan Singh
Zdroj: ČTK/AP/Saurabh Das