Historická koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků, byla odvezena z londýnského Toweru, kde je obvykle vystavena jako součást korunovačních klenotů. V nadcházejících týdnech bude upravena pro korunovaci krále Karla III., která se uskuteční v květnu příštího roku
Královští klenotníci upravují pro Karla III. korunu svatého Eduarda
Koruna svatého Eduarda se používá od korunovace krále Karla II. v roce 1661, rok předtím byla v Anglii obnovena monarchie po krátkém trvání republiky pod vedením Olivera Cromwella. Nahradila tehdy středověkou verzi, o níž se předpokládá, že pocházela z doby vlády Eduarda Vyznavače v 11. století a byla roztavena v roce 1649.
Karel III. bude mít korunu svatého Eduarda během korunovačního obřadu, který se bude konat 6. května v londýnském Westminsterském opatství. Stejně tak ji měla při korunovaci v roce 1953 jeho zesnulá matka královna Alžběta II. Během ceremonie bude mít král na hlavě také korunu britského impéria.
Korunu svatého Eduarda tvoří masivní zlatý rám osázený rubíny, ametysty, safíry, granáty, topasy a turmalíny. Stejně jako jeho středověká předchůdkyně má na bocích čtyři tlapaté kříže a čtyři lilie. Uvnitř je vložen sametový čepec s hermelínovým lemem.