Kosovští Albánci údajně obchodovali i s orgány tří Čechů

Bělehrad - Mezi oběťmi albánských povstalců, kteří v Kosovu v 90. letech unášeli lidi a jejich orgány prodávali na černém trhu, bylo i několik Rusů a tři lidé z Česka. V rozhovoru pro srbský list Blic to bez bližších důkazů prohlásil srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević. Kosovská policie ale dnes tuto informaci popřela.

Vukčević dodal, že při vyšetřování obchodování se srbskými orgány v Kosovu udělalo Srbsko velký pokrok a že o tom informoval speciálního vyslance Rady Evropy Dicka Martyho, který vede vyšetřování tohoto případu.

Při vyšetřování těchto zločinů srbský soud zjistil jména lidí, kteří věděli o existenci takzvaného žlutého domu (nedaleko albánského města Burrel) nebo v něm dokonce byli v době provádění chirurgických operací. Při nich odborníci najatí tehdejší Kosovskou osvobozeneckou armádou odebírali důležité orgány uneseným lidem. Ty potom podle Vukčeviče „putovaly na Západ i na Východ, do Turecka i Saúdské Arábie“. „S některými z těchto lidí jsme již mluvili, ale většina potenciálních svědků má strach vypovídat, bojí se pomsty,“ řekl Vukčević. Oběťmi byli podle jeho slov hlavně Srbové a nealbánští obyvatelé Kosova, ale i několik Rusů a tři lidé z Česka.

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Srbska během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů. Srbští vyšetřovatelé tvrdí, že existují důkazy, že nejméně deset lidí se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s orgány, ale nevylučují, že jich bylo daleko více.

Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Uvedla, že vyšetřovatelé OSN v roce 2004 prohledali v severní Albánii dům, kde prý nalezli stopy krve, obvazy a injekční stříkačky. Místní vesničané, podpoření albánským státním zástupcem, jim však údajně zabránili v dalším pátrání. Ze spisu Ponteové vyplývá, že těla obětí mohou být pohřbena na hřbitově u žlutého domu. Loni v květnu oznámila organizace monitorující dodržování lidských práv Human Rights Watch, že o pašování orgánů má určité informace, a vyzvala k zahájení vyšetřování.

Kosovští Albánci i Albánie obvinění ze strany Srbska odmítají. Jde podle nich o součást srbské propagandy proti Kosovu, které loni v únoru jednostranně vyhlásilo na Bělehradu nezávislost.

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela. Na informace vedoucí k jejich nalezení byla vypsána odměna, doposud však policie žádného svědka, který by vypověděl, co se se studenty skutečně stalo, nemá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pád letounu mexického námořnictva v Texasu nepřežilo pět lidí

Nejméně pět lidí zahynulo po pádu malého letadla mexického námořnictva v americkém státě Texas. Letoun se zřítil v pondělí tamního času, přepravoval jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lokální činitele.
před 1 hhodinou

Policie v Srbsku obklíčila slovenské demonstranty při návštěvě Pellegriniho

Srbská policie při pondělní návštěvě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho v srbském městě Báčsky Petrovec obklíčila v parku demonstranty z řad slovenské menšiny. Ti protestovali proti srbskému prezidentovi Aleksandru Vučičovi, který slovenského protějška při návštěvě doprovázel. Informoval o tom slovenský deník Pravda. Slovenská menšina tvoří v Báčském Petrovci až 60,5 procenta z přibližně šesti tisíc obyvatel.
před 1 hhodinou

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Dánsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 3 hhodinami

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 6 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 8 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 15 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 16 hhodinami
Načítání...