Podnikatel Marian Kočner, který je obžalovaný z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, patrně dal podnět k hledání takzvaného bílého koně, jenž by na sebe za čin převzal vinu. U slovenského soudu to řekl již odsouzený zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který během vyšetřování s policií spolupracoval a v případu nyní vystupuje jako svědek. Podle něj se v hledání bílého koně angažoval i vlivný podnikatel Norbert Bödör. Kočner i další obžalovaní označili dosavadní výpovědi Andruskóa za lež.
Kočner hledal bílého koně, na kterého by mohl svést Kuciakovu vraždu, tvrdí odsouzený Andruskó
Andruskó už dříve svědčil proti Kočnerovi. „Pan Andruskó lže,“ řekl Kočner poté, co svědkovi kladl sérii otázek, z nichž několik ale soudkyně nepřipustila. Podobně se vyjádřili i další dva obžalovaní z vraždy investigativního novináře.
Ti také odmítli Andruskóovo vyjádření, že si nepůjčoval peníze a že měl ze svých podnikatelských aktivit ve stavebnictví a provozu restaurace dostatek prostředků na běžný život. Například obžalovaná Alena Zsuzsová tvrdila, že sama půjčila peníze Andruskóovi, který to ale popřel.
Z Andruskóovy výpovědi také vyplynulo, že do hledání bílého koně za odměnu milion eur (26,7 milionu korun) byl zapleten kontroverzní podnikatel Norbert Bödör. Ten nebyl obviněn v Kuciakově případu, slovenský nejvyšší soud ho ale tento měsíc poslal do vazby v korupční kauze spojované se státní zemědělskou platební agenturou.
Jiný svědek z Kuciakova případu dříve řekl, že se Bödör podílel na financování sledování novinářů, včetně Kuciaka, ve prospěch Kočnera a u policie získal osobní údaje o sledovaných reportérech. Bödör tato tvrzení u soudu v lednu popřel.
Andruskó se přiznal a dostal patnáct let
Andruskó je prvním z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, který byl po doznání pravomocně odsouzen. Loni přistoupil na trest 15 let ve vězení. Dříve také u soudu řekl, že na pokyn Kočnera zprostředkoval vraždu Kuciaka mezi Zsuzsovou a dalším obžalovaným.
Vražda Kuciaka a jeho partnery Martiny Kušnírové vyvolala na Slovensku mohutné protivládní protesty a politickou krizi, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Smer-sociálna demokracia po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici. Po následném vnitrostranickém rozkolu ze Smeru-SD vystoupila v čele s expremiérem Peterem Pellegrinim více než čtvrtina poslaneckého klubu strany.