KLDR vyhání lidi z Kesongu, Soul varuje před následky

Pchjongjang - Napětí na Korejském poloostrově dál roste. KLDR oznámila, že odvolává všechny zaměstnance z průmyslového komplexu Kesong. Varovala, že ho celý uzavře. Jižní Koreji se uzavření komplexu nelíbí a varuje, že za to ponese KLDR následky. Soul přitom zároveň vyvrátil spekulace, že by se Pchjongjang chystal na další jaderný test. Soul zatím v oblasti, kde Severní Korea provádí jaderné zkoušky, nezaznamenal žádný podezřelý pohyb. S tím, že se KLDR chystá znovu otestovat svou jadernou sílu, přišel přitom jihokorejský list Čungang ilbos.

Severní Korea oznámila, že odvolává všechny zaměstnance z průmyslového komplexu Kesong a že pozastavuje práce v místních továrnách. Toto rozhodnutí je podle Kim Jang-kona, tajemníka ústředního výboru vládnoucí severokorejské Strany práce nevyhnutelné kvůli „agresivním armádám“, které se v rozporu s původním účelem a posláním Kesongu snaží průmyslový park přeměnit v předmět konfrontace. „Je tragédií, že průmyslová zóna, která měla sloužit národnímu usmíření a sjednocení, se změnila v dějiště války mezi krajany,“ podotkl. „Vývoj situace v příštích dnech bude záviset zcela na přístupu jihokorejských úřadů,“ dodal.

Jenže právě Soul rozhodnutí zrovna s nadšením nevítá. „Jednostranné rozhodnutí Severní Koreje nelze nijak ospravedlnit a Severní Korea ponese odpovědnost za veškeré následky,“ varovalo ve své reakci jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Komplex provozuje Pchjongjang společně se Soulem. Severní Korea sem již minulý týden nevpustila stovky jihokorejských zaměstnanců, nesměly sem ani kamiony se zásobami.

Kesong

Kesong leží na území KLDR, jen několik kilometrů od hranice mezi oběma Korejemi. Zatímco Jihokorejci dodávají především technologie a know-how, Severní Korea je pak zdrojem levné pracovní síly. Továrny v Kesongu vydělávají zbídačené severokorejské ekonomice ročně dvě miliardy dolarů. Zaměstnáno je zde přes 53 tisíc severokorejských dělníků a kolem 800 Jihokorejců.

Jihokorejský list dnes přišel s tím, že se zřejmě schyluje k další jaderné zkoušce. „V poslední době zaznamenáváme v jižním tunelu u Pchunggje pohyby lidské síly a vozidel. Právě tam provedla KLDR svůj třetí jaderný test v únoru,“ řekl nejmenovaný činitel. „Monitorujeme to, protože situace je podobná chování zaznamenanému před třetím testem,“ konstatoval úředník. 

Jenže ministerstvo obrany to vzápětí popřelo. Prý zatím nezaznamenalo v místě testů žádný podezřelý pohyb. „Neshledali jsme žádné neobvyklé přesuny, které by naznačovaly, že chtějí provést jadernou zkoušku,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Podle některých odborníků se ale schyluje k testu dalších raket. Už v pátek severokorejská armáda instalovala dvě rakety na mobilní odpalovací zařízení. Podle odborníků ale KLDR ještě nějakou dobu potrvá, než bude schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety.

Hranice mezi Jižní a Severní Korejí
Zdroj: ČTK/AP/Lee Jin-man

Kim Min-Seok, jihokorejský mluvčí ministerstva obrany:

„Všichni počítáme s tím, že Severní Korea je schopna odpálit balistickou střelu, proto její území s americkou armádou velice pečlivě monitorujeme.“

Rada bezpečnosti OSN v reakci na únorový test zpřísnila své sankce vůči KLDR. Na to severokorejský režim odpověděl výhrůžkou preventivního jaderného útoku na Spojené státy a zamířením raket a dělostřelectva na vojenské základny USA.  

Čeští diplomaté zůstávají v Pchjongjangu

Česká republika ponechá svou severokorejskou ambasádu v chodu. Rozhodl o tom krizový štáb ministerstva zahraničí. Ten se sešel na základě pátečního varování KLDR, kdy země prohlásila že pro zahraniční velvyslance už v zemi nebude bezpečno. Případné evakuační plány mají jednotlivé země předložit nejpozději ve středu. Pokud se některý ze států rozhodne nechat svoje diplomaty v KLDR, země už mu prý nebude moci garantovat jejich bezpečnost.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí:

„Chceme pochopit, proč mluví o evakuaci ambasád. Zeptali jsme se jich, jestli je to pouze návrh, nebo požadavek. Řekli nám, že je to pouze návrh.“

Victoria Nulandová, mluvčí ministerstva zahraničí USA:

„Naše ambasáda vydala zprávu pro americké občany na území Severní Koreje, že jim v tuto chvíli nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.“

Stejně zareagovaly i ostatní evropské státy, Rusko a Čína. Válku v tuto chvíli neočekávají - také proto, že Severní Koreu čekají oslavy: 11. 4. je den inaugurace Kim Čong Una jako prvního tajemníka strany, 13. 4. den inaugurace do funkce prvního předsedy Ústřední vojenské komise Dělnické strany, 15. 4. den slunce a 25. 4. den založení armády. Za stále tvrdší válečnickou rétorikou navenek by se podle analytiků mohly skrývat vnitřní tlaky. Podle některých zdrojů Kim Čong-una stále nerespektuje část klíčových generálů. Do role tvrdého stratéga ho proto tlačí jeho teta Kim Kjong-hi - Kim Ir-senova dcera, navíc s hodností generála.

Kim Kjong-hi
Zdroj: ČT24