Klaus ve Washingtonu varoval před omezováním svobody

Washington - Český prezident Václav Klaus, který v pondělí zahájil několikadenní pracovní návštěvu Spojených států, varoval v noci na dnešek v americkém hlavním městě Washingtonu před snahami omezovat svobodu. Spatřuje je v myšlenkách, které nad svobodu a demokracii staví vyšší zájmy. Za příklady takových myšlenek označil environmentalismus, jenž podle něj činí z ochrany životního prostředí ideologii, a tendence k ustavení globálního vládnutí nikým nevolených expertů.

Prezident Klaus ve svém projevu zopakoval, že nevidí nic špatného na starosti o lidská práva, rovná práva homosexuálů či žen. Vadí mu ale, když se z těchto snah vytvářejí ideologické proudy, jako například „homosexualismus“, které si pak činí nárok na „reorganizaci světa, lidské společnosti, nás všech a našeho chování“.

Klaus také neváhal vyjádřit svůj dobře známý postoj k environmentalismu, na kterém jsou tyto snahy nejznatelnější. „Zvláště jeho (environmentalismu) současná verze - panika kolem globálního oteplování - se stala nejnebezpečnějším prostředkem pro potlačování svobody a podporu rozsáhlé organizace našich životů vládami,“ uvedl český prezident v projevu v konzervativním washingtonském institutu Competitive Enterprise Institute.

Stejně nebezpečné jsou i nadnárodní vládnoucí struktury   

Podobné nebezpečí podle Klause představují snahy o vytváření nových nadnárodních vládnoucích struktur. Problémy současné doby ale podle něj může vyřešit jenom demokracie. Jasně se to podle něj ukazuje na současných problémech Evropské unie, které jsou dané právě tím, že Evropa je sice stále více sjednocená, postrádá ale autentickou evropskou identitu a evropský lid. Boj za svobodu je tak podle Klause aktuální i v 21. století. „Neměli bychom se stát oběťmi nových progresivních -ismů snících o změně světa a zdokonalení lidí. Měli bychom hájit naše staré dobré konzervativní názory a přesvědčení. Jak v Evropě, tak v Americe,“ uzavřel Klaus.

V diskuzi, která následovala po jeho projevu, se prezident mimo jiné vyjádřil k současným problémům eurozóny, kterou již delší dobu zmítají zejména problémy předluženého Řecka. Klaus zopakoval, že podle jeho názoru do projektu společné evropské měny bylo investováno tolik kapitálu, že euro nynější krizi přežije. Stane se tak ale za cenu mohutných fiskálních transferů a dlouhodobé stagnace celého kontinentu. „Náklady budou obrovské,“ uvedl.