Kerry a Lavrov se shodli na prodloužení příměří v Sýrii o dalších 48 hodin

Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se dohodli na prodloužení příměří v Sýrii o dalších 48 hodin. Potvrdil to mluvčí americké diplomacie Mark Toner. Klid zbraní, který platí od pondělního večera, byl podle Ruska zatím porušen zhruba šedesátkrát.

Ministři spolu hovořili po telefonu. Krom klidu zbraní, který je podle nich vcelku dodržován a vedl ke zmírnění násilí, debatovali také o společném boji proti samozvanému Islámskému státu (IS) a Frontě dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu, uvedly ruské diplomatické zdroje.

Lavrov také připomněl Kerrymu, aby Spojené státy splnily svůj slib a rozlišovaly ozbrojené složky umírněné syrské opozice a radikály. Právě Washington totiž umírněné povstalce podporuje.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle Moskvy příměří za posledních 48 hodin porušovala zejména ozbrojená opoziční skupina Ahrár aš-Šám, ale i další povstalecká hnutí. Syrské vládní síly údajně na tyto útoky nijak nereagovaly a palbu neopětovaly.

Ruské tiskové agentury informovaly o tom, že se letounům ruské armády podařilo zabránit útoku na starobylé město Palmýra, který plánovali islamisté. Palmýra byla téměř rok do letošního března v rukou radikálů z IS, nyní jí má pod kontrolou opět syrská vláda. Ruské jednotky prý usmrtily 250 ozbrojenců a zničily asi patnáct automobilů, které byly naložené zbraněmi. 

Příměří se dodržuje, humanitární konvoje ale zatím do Aleppa nemohou

Ruské úřady informovaly již v úterý o několika obětech porušování příměří zejména v okolí Aleppa. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, nicméně nezaznamenali během uplynulých 48 hodin smrt žádného civilisty ani bojovníka. Jak SOHR uvedla, během klidu zbraní došlo po celé zemi k několika incidentům, jak k povstaleckému ostřelování, tak k náletům provedeným vládními jednotkami. Ty způsobily materiální škody a zranění, nikoli však úmrtí.

Zničené Aleppo
Zdroj: Reuters, Abdalrhman Ismail

Příměří, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy, je tak zatím podle shodného hodnocení Moskvy i Washingtonu až na výjimky dodržováno. Klid zbraní má kromě jiného umožnit zásobit obyvatele ve městě Aleppo a na jiných místech bojů.

Kvůli neshodám mezi válčícími stranami ale humanitární konvoje zatím čekají u turecko-syrské hranice na povolení odjet do Aleppa. Uvedla to agentura Reuters.

Turecko už v úterý vyslalo několik desítek kamionů, ale podle Reuters nyní na hranici čekají dva konvoje, každý asi o dvaceti vozech. Přivážejí zejména mouku a další jídlo a chtějí pokračovat do Halabu. Teď stojí zhruba čtyřicet kilometrů západně od něj.

„Trvá to déle, než jsme doufali,“ sdělil mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) David Swanson. „Některé skupiny se z toho snaží politicky těžit, s tím je třeba skončit. OSN je připravena dovézt pomoc nejenom do východního Aleppa, ale také do dalších obležených míst a špatně dostupných lokalit. Ale jen tehdy, bude-li tam přístup možný,“ řekl Swanson.

Humanitární konvoj mířící do Aleppa
Zdroj: ČTK, AA

Krátce po tom, co Turecko v úterý ohlásilo vjezd asi třiceti kamionů s pomocí do Sýrie, vláda v Damašku oznámila, že odmítne pomoc, která nebude sjednána s ní a OSN, zejména tu z Turecka. Ankara patří k odpůrcům syrského prezidenta Bašára Asada a podporuje skupiny, které proti jeho vládě bojují.

Příměří, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy, je zatím až na malé výjimky dodržováno. V Sýrii bylo příměří ale také od února, avšak znepřátelené strany se brzy vrátily na bojiště. Představitel syrské opozice George Sabra si myslí, že nynější klid zbraní nevydrží déle než ten minulý. Na obnovu mírových rozhovorů je podle něj brzy.