Kate a William se vrátili na „místo činu“

Londýn – Na „místo činu“ ve skotském St. Andrews se dnes v jistém smyslu vrátil britský princ William a jeho snoubenka Kate Middletonová. Oficiálně zde zahájili oslavy 600. výročí založení tamní univerzity, kde se během studia seznámili. Svůj vztah zpečetí 29. dubna královskou svatbou a jako první oficiální „předsvatební“ dar jim dnes rektorka univerzity představila nové stipendium, které bylo zřízeno na jejich počest. Je dotováno částkou 70 tisíc liber a má pokrýt náklady na čtyřleté studium.

„Je to jako přijít domů,“ řekl princ na nádvoří univerzity při odhalování pamětní desky a návrat sem označil za „mimořádný okamžik“ pro sebe i pro Catherine.

Saintandrewská univerzita je nejstarší ve Skotsku. Zakládající listinu vydal v roce 1411 biskup Henry Wardlaw, o dva roky později jí svou bullou oficiálně udělil univerzitní status papež Benedikt XIII.

Univerzita v St. Andrews bývá označována za největší seznamku ze všech britských vysokých škol: svého životního partnera tam nachází desetina studentů. V sedmnáctitisícovém městečku nejsou noční kluby a podobné podniky, takže studenti tráví hodně času mezi sebou.

William a Kate se na univerzitě seznámili v roce 2001, kdy zde oba studovali dějiny umění. Princ nakonec přešel na geografii. Nyní je patronem kampaně za získání 100 milionů liber (asi tří miliard korun), které by měly pomoci zajistit budoucnost univerzity a umožnit studium na ní i méně majetným.

Vydáno pod