Před soudy v Barceloně a několika dalších katalánských městech se v pondělí ráno začaly tvořit dlouhé fronty lidí, kteří přišli podat sami na sebe trestní oznámení. Chtějí tak vyjádřit solidaritu s odsouzenými katalánskými politiky, kteří dostali tento měsíc od španělského nejvyššího soudu vysoké tresty vězení za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017, informoval místní deník El Periódico.
Katalánci sami na sebe podávají trestní oznámení za účast v referendu. Zahltili soudy
„Jestliže oni dostali devět, deset a 13 let vězení za to, že nás pozvali 1. října k volebním urnám, pak musí (soud) odsoudit všechny lidi, kteří šli tehdy hlasovat,“ řekl Marcel Mauri, místopředseda kulturní organizace Ómnium, která akci zorganizovala. Její lídr Jordi Cuixart je ve vězení kvůli referendu o nezávislosti už od října 2017 a v polovině tohoto měsíce byl odsouzen k devíti letům vězení.
Cuixart byl zatčen před dvěma lety proto, že zorganizoval manifestaci v Barceloně kvůli razii španělské policie na katalánském ministerstvu hospodářství. Policie tehdy zabavovala materiály k referendu, které už před jeho konáním označil ústavní soud za neústavní a jemuž se Madrid snažil soudně a poté i silou zabránit. Tehdejší španělská vláda poslala do Katalánska několik tisíc policistů, kteří při referendu zabavovali volební urny a bránili lidem v hlasování.
Soudy smí přijmout maximálně 25 oznámení denně
Dlouhé fronty se od pondělního rána tvořily před soudy v Barceloně, Gironě, Lleidě či Tarragoně. V rukou měli lidé formuláře, které si vytiskli ze stránek organizace Ómnium. Podle Mauriho si je od čtvrtka, kdy organizátoři akci oznámili, stáhlo na 10 tisíc lidí. Katalánský nejvyšší soud uvedl, že soudy smí přijmout jen 25 takových obvinění denně, aby justice nebyla zaplavena a mohla dál fungovat.
Pondělní akce před soudy je dalším způsobem protestu části Katalánců proti verdiktu španělského nejvyššího soudu ze 14. října nad 12 katalánskými politiky, z nichž devět jich dostalo tresty vězení od devíti do 13 let. Od oznámení rozsudku se konají každý den větší či menší demonstrace, jichž se účastní nejen zastánci odtržení Katalánska od Španělska, ale i lidé, kteří považují tresty vězení pro regionální politiky za nepřiměřené.
Největší demonstrace těchto dvou týdnů v Katalánsku se konala 18. října v Barceloně, kam dorazily desetitisíce lidí z několika měst regionu v takzvaných Pochodech svobody; podle policie se této demonstrace účastnilo přes půl milionu lidí.
Manifestace pořádají v těchto dnech i odpůrci separatistů, v neděli jich v Barceloně demonstrovalo podle organizátorů na 400 tisíc, podle policie to bylo 80 tisíc. Verdiktu nad katalánskými politiky, který vyvolal kromě pokojných manifestací i noční násilnosti skupin radikálů, využívají nyní některé strany pro předvolební kampaň. Španělé totiž 10. listopadu budou opět v předčasných volbách volit parlament.