Kardinálové začnou o konkláve jednat v pondělí

Vatikán - Vatikán rozeslal kardinálům pozvánky na první poradní zasedání, na němž se bude projednávat příprava shromáždění, jež zvolí papeže. Takzvaná generální kongregace se uskuteční v pondělí ráno od půl desáté. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi nečeká, že by rozhodnutí o datu zahájení konkláve padlo už v pondělí.

Pozvánky rozeslal kardinálům děkan kardinálského sboru Angelo Sodano, který během sedisvakance (období, kdy je římskokatolická církev bez papeže) církev vede. Navenek ovšem církev zastupuje státní sekretář Tarcisio Bertone.

Kongregace se uskuteční v nové vatikánské synodní aule a sami kardinálové stanoví počet těchto jednání. Projednat se mají všechny příslušné modality volby. Hlasovat o novém papeži bude takzvané konkláve - shromáždění kardinálů mladších 80 let, a to už zřejmě od 8. nebo 9. března. „Existuje jistá neshoda. Část kardinálů by raději počkala 14 až 15 dnů, než se konkláve sejde. Jiní říkají, že by se mělo jednat co nejrychleji,“ informoval spolupracovník ČT v Římě Josef Kašpar.

Ve Vatikánu se již akreditovalo na 3 641 novinářů ze 61 zemí světa, aby sledovali přípravy volby i hlasování samotné. Stále se spekuluje o tom, kdo se stane novým papežem. Nejvíce se opakují jména kardinálů jako Angelo Scola z Itálie, Marc Ouellet z Kanady, Christoph Schönborn z Rakouska, Peter Erdö z Maďarska, Odilo Scherer z Brazílie, Peter Turkson z Ghany nebo Luis Antonio Tagle z Filipín.

Kardinál komoří Tarcisio Bertone (uprostřed)
Zdroj: ČTK/AP, L\'Osservatore Romano

Kardinálové podle médií využijí příprav na volbu k projednávání i dalších témat, které se církve aktuálně týkají. Jednak se budou probírat mediálně živené skandály kolem úniku informací o údajných mocenských intrikách ve Vatikánu, finančních machinacích či rostoucím vlivu jakési homosexuální lobby v církvi. Hovořit by se mělo i o tom, jak se církev vypořádává také s vlivy okolního světa, tedy například tlakem jiných náboženství nebo odpadlických organizací, ale i dopady afér kolem sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, odvracení stále většího množství lidí od víry a násilím vůči křesťanům v regionech, kde jsou v menšině.

Benedikt XVI. při cestě z Vatikánu
Zdroj: ISIFA, AGF s.r.l./Rex Features

Papežský stolec se uvolnil ve čtvrtek večer, kdy Benedikt XVI. jako první papež po více než 600 letech na svůj úřad rezignoval. Porušení tradice, podle níž nejvyšší pontifik svou funkci zastává doživotně, Benedikt vysvětlil pokročilým věkem. Benedikt se nevrátil ke svému občanskému jménu Joseph Ratzinger, a tituluje se od vypršení svého pontifikátu emeritní papež nebo emeritní pontifik římský.

Vydáno pod