Kardinál Mahony zaplatí odškodné, vinu ale nepřizná

Los Angeles – Téměř deset milionů dolarů zaplatí losangeleská arcidiecéze a její bývalý kněz a americký kardinál Roger Mahony za urovnání případu čtyř zneužívaných dětí. Vinu ale odmítají. Mahony je nyní přes protesty části věřících ve Vatikánu, kde se účastní volby nového papeže.

Šestasedmdesátiletý kardinál Mahony koncem ledna přišel o možnost vykonávat v církvi jakoukoli administrativní či veřejnou funkci kvůli svému spojení s pedofilním skandálem kněžích v losangeleské arcidiecézi. Ta v roce 2007 musela vyplatit odškodnění v celkové výši 660 milionů dolarů asi 500 lidem, které údajně sexuálně zneužili duchovní římskokatolické církve v Los Angeles. Mahony byl současným arcibiskupem potrestán za to, že jejich počínání dlouhou dobu kryl.

Mahony vedl losangeleskou arcidiecézi od 80. let, kdy se tam podle policie nelegální sexuální praktiky děly. Čtyři případy, které byly v úterý urovnány a do nichž byl zapleten bývalý kněz Michael Baker, se táhly 26 let od roku 1974 do roku 2000.

Losangeleská diecéze se dohodla už na několika urovnáních případů údajného zneužívání. Podle obhájců žalujících je poslední dohoda dosud největší. Skandál kolem pohlavního zneužívání v americké katolické církvi vypukl v roce 1992 a církev už stál na odškodnění a urovnání žalob několik miliard dolarů.

Vydáno pod