Josef Mengele má na svědomí více než 400 tisíc životů

Brasília – Synonymem pokusů nacistických lékařů na vězních koncentračních táborů je jméno Josefa Mengeleho, který působil v koncentračním a vyhlazovacím komplexu Osvětim. „Anděl smrti“ či „Bílý anděl“ prováděl pokusy především na dvojčatech a osobně také rozhodoval o tom, kdo po příjezdu do Osvětimi půjde rovnou do plynové komory. Osobně měl na svědomí více než 400 tisíc lidských životů, převážně židovských. Po válce se Mengelemu podařilo uprchnout do Jižní Ameriky, kde také v roce 1979 zemřel v nedožitých 68 letech. Jeho ostatky byly exhumovány 6. června 1985, aby se později potvrdilo, že skutečně patřily tomuto zločinci.

Mengele se narodil 16. března 1911 v jihoněmeckém Günzburgu. Otec vlastnil továrnu na výrobu zemědělských strojů. V roce 1935 získal doktorát z antropologie na Mnichovské univerzitě a poté se stal asistentem v Institutu pro dědičnou a rasovou hygienu, který se zabýval výzkumem dvojčat. Doktorát medicíny získal Mengele v roce 1938.

Členem nacistické strany se stal v roce 1937 a v roce 1940 vstoupil do armády. Během působení na frontě byl několikrát vyznamenán, v roce 1942 byl zraněn a vrátil se do Německa. Po návratu pracoval v berlínském úřadu pro rasové otázky a migraci.

V květnu 1943 byl poslán do Osvětimi. Mengele na příjezdové rampě tábora osobně rozhodoval o tom, kdo půjde rovnou do plynové komory a kdo je způsobilý k práci či k jeho experimentům. Na židovských a romských vězních vykonával brutální experimenty a operace bez anestetik, zkoušel také například odolnost lidského organismu v ledové vodě nebo jak dlouho vydrží čerstvě narozené dítě bez matky.

Posedlý byl především různými genetickými vadami a výzkumem dvojčat. Zabýval se možností, jak uměle zvýšit pravděpodobnost, že žena porodí dvojčata. Tím se měla zvýšit populace „vyvolené“ árijské rasy.

Josef Mengele
Zdroj: ČT24/Wkipedia.org

Nacističtí lékaři trpěli zdvojením

„Byl to krásný chlap, s vytříbeným chováním. Všechny zdravil, každému vykal. My jsme se ho ale strašně báli,“ vzpomínal Artur Radvanský, který prošel několika koncentračními tábory. Dokázal si také hrát s dětmi, aby je za okamžik v rámci pseudovýzkumu usmrtil.

Podle amerického psychiatra Roberta Liftona, autora knihy Nacističtí lékaři - Medicínské zabíjení a psychologie genocidy, byl Mengele krajní antisemita, který uvěřil potřebě vyhladit Židy a ochránit tak od nich árijskou rasu. Podle Liftona Mengele a také další nacističtí lékaři trpěli zdvojením, což je podle slavného vědce „rozdělení vlastního já ve dva plně funkční celky, takže každé z obou dílčích já je celistvé, samostatné já“.

Po válce byl Mengele sice zajat, ale v létě 1945 byl omylem propuštěn na svobodu. Poté žil pod falešným jménem na zemědělské usedlosti v americké okupační zóně a v roce 1949 odletěl z Itálie do Argentiny.

Místo lékařských experimentů v Osvětimi
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

Mossad o Mengelem věděl

Poté, co izraelští agenti vypátrali a unesli z Argentiny do Izraele hlavního architekta vyhlazování Židů Adolfa Eichmanna, se další domovinou Mengeleho stala Paraguay a poté Brazílie. Velitel operačního týmu Mossadu a bývalý ministr pro důchodce Rafi Ejtan v roce 2008 řekl, že Mossad o Mengelem věděl, ale možnosti ho dopadnout se vzdal, aby neohrozil zadržení Eichmanna. Když se pro něj po několika týdnech agenti Mossadu vrátili, Mengeleho stopa už vychladla. Celý život po Mengelem také pátral slavný „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal.

Mengele zemřel 7. února 1979 při koupání v Atlantiku v městečku Bertioga. Pravděpodobně dostal křeč nebo mrtvici a utopil se. Pohřben byl pod jménem Wolfgang Gerhard.

Zemřel bez výčitek

Po exhumaci v roce 1985 bylo v roce 1992 pomocí testů DNA potvrzeno, že se skutečně jedná o ostatky tohoto válečného zločince. Z později zveřejněných deníků a dopisů Mengeleho vyplynulo, že zemřel bez jakýchkoliv výčitek a že až do konce života věřil v nadřazenost a naopak podřadnost určitých ras a skupin lidí.

Mengeleho dům v Paraguayi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů, většina z nich však v současné době již neplatí, píše BBC.
02:26Aktualizovánopřed 9 mminutami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 11 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun), řekl soudce při vyhlášení rozsudku. Šéf slovenské centrální banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu, vůči kterému se lze odvolat, nepřišel.
před 30 mminutami

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy.
před 2 hhodinami

Kvůli on-line vydírání spáchal chlapec sebevraždu, jeho rodiče teď šíří osvětu

Rodiče britského teenagera, který spáchal sebevraždu poté, co se stal terčem vydírání, objíždějí školy po celém světě, aby varovali před nebezpečími, která on-line svět dětem přináší. Jejich syn se stal obětí vydírání na takzvaném dark webu. Během hraní on-line klikl na nabízený odkaz a kvůli příslibu herních kreditů zdarma vyplnil osobní údaje. Obratem mu anonymní útočník začal vyhrožovat a posílat řadu úkolů – včetně sebepoškozování nebo odpírání spánku. Rodiče zesnulého chlapce chtějí podobným tragédiím zabránit. Z reakcí mají pocit, že jejich varování a aktivity zabírají. Osvěta je podle řady odborníků správnou cestou. Navzdory technologickému pokroku se totiž dle nich nedaří přijímat účinnou legislativu.
před 3 hhodinami

Musk opouští Trumpovu administrativu, jeho úřad pokračuje

Miliardář Elon Musk opouští post v exekutivním týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde se věnoval omezování výdajů federálních úřadů, informovala agentura AP s odvoláním na činitele Bílého domu. Sám Musk napsal na své síti X, že děkuje Trumpovi za poskytnutou příležitost s tím, že přichází konec jeho angažmá. Jeho úřad však nekončí, dodal později.
před 3 hhodinami

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 4 hhodinami
Načítání...