Jörg Haider zemřel kvůli rychlé jízdě a alkoholu, v Korutanech ho ale milují dál

Vídeň - Korutanský zemský hejtman a šéf Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Jörg Haider, který v sobotu časně ráno zahynul při automobilové nehodě, měl v době havárie v krvi 1,8 promile alkoholu. Policie podle zákona zkoušku na alkohol provádět nemusela - v Rakousku totiž u smrtelných úrazů, při nichž neutrpí újmu žádná další osoba, testy na alkohol povinné nejsou. Podle zpravodaje ČT v Rakousku Jana Moláčka policie k testu na alkohol přikročila, aby zabránila případným spekulacím a teoriím atentátu či sabotáži. Policisté totiž přistupují k vyšetřování s mimořádnou pečlivostí.

Nejdříve se o tom, že Haider řídil pod vlivem alkoholu, pouze spekulovalo. Za hlavní příčinu nehody se označovala nepřiměřená rychlost - Haiderův vůz totiž poblíž Klagenfurtu narazil do betonového sloupu poté, co rychlostí přes 140 kilometrů v hodině předjel jiné auto. Přikázaná rychlost na daném úseku silnice přitom byla 70 kilometrů v hodině.

Osmapadesátiletý ultrapravicový politik utrpěl několik vážných poranění a na místě zemřel. Před svou osudnou cestou se Haider zúčastnil společenské akce ve Veldenu, kde se podle svědků výborně bavil.

Pokud má řidič v krvi více než 1,2 promile alkoholu, není prakticky schopen jízdy. Ztrácí veškerou orientaci, dělá hrubé chyby a postrádá za volantem jakoukoli sebekontrolu. Obsah 1,8 promile zhruba odpovídá sedmi vypitým velkým pivům či 1,5 litru vína.

Soudní lékaři a také rodina Jörga Haidera věděli o přítomnosti alkoholu v jeho krvi nejméně od neděle. Podle Jana Moláčka informaci několik dnů tajili, ale rakouská média se po ní velmi intenzivně pídila. Novinářům se podařilo dostat k výsledkům testů a Haiderova rodina ve snaze předejít většímu skandálu raději informaci uvolnila.

Jak uvedl zpravodaj ČT Jan Moláček, Jörg Haider měl v Korutanech velmi specifickou pozici. Nebyl zvyklý se ze svých prohřešků či neúspěchů svým voličům zodpovídat. Lidé ho zbožňovali a „drobný fakt", že řídil opilý, na tom nic nezměnil.

Haider se v Korutanech choval jako absolutistický vůdce, například zcela ignoroval nález rakouského ústavního soudu, že některé korutanské obce mají mít dvojjazyčné názvy. Haider se nechal slyšet, že podle něj slovinské názvy na cedulích nejsou třeba a že německé naprosto stačí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské útoky v Gaze si vyžádaly mrtvé

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily nejméně dvanáct Palestinců, píše agentura AFP citující civilní ochranu v části enklávy ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda tvrdí, že reagovala na porušení příměří ze strany Hamásu a že údery byly přesně cílené.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Vyjádření Vícha jsou ostudná, míní Černochová. Podle Turka helma olympionika nemůže vadit

Náměstek ministra obrany Radovan Vích (SPD) kritizoval diskvalifikovaného ukrajinského skeletonistu Vladyslava Heraskevyče, který chtěl nastoupit s helmou s portréty zabitých ukrajinských sportovců. Vích je označil za vojáky, i když tam byli zobrazeni i civilisté. Podle exministryně obrany Jany Černochové (ODS) je vyjádření „ostudné“. Podle poslance Filipa Turka (za Motoristy) by sport měl být politicky neutrální. Poslanec Jiří Mašek (ANO) považuje diskvalifikaci za oprávněnou. Dle poslance Ivana Bartoše (Piráti) je řada věcí přetavována do „jakoby ruského narativu“.
před 9 hhodinami

Partnerství USA a Slovenska je strategické, uvedl Pellegrini po schůzce s Rubiem

Partnerství Slovenska a Spojených států je strategické a politické a přináší výsledky v obraně, bezpečnosti a při spolupráci v energetice, napsal na síti X slovenský prezident Peter Pellegrini, který v neděli přijal amerického ministra zahraničí Marca Rubia při jeho návštěvě Bratislavy. Slovenský premiér Robert Fico (Smer) po jednání s Rubiem mimo jiné řekl, že Slovensko má zájem navýšit dřívější objednávku amerických stíhaček F-16.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Írán mluví o kompromisech, rakety jsou ale tabu

Írán je připraven na ústupky v rozhovorech o jaderné dohodě, pokud budou Spojené státy ochotny jednat o zrušení sankcí, řekl BBC náměstek íránského ministra zahraničí Madžíd Ravánčí. O výrobě balistických střel ale Teherán diskutovat odmítá. Obnovené rozhovory s Washingtonem mají pokračovat v úterý v Ženevě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Cílem Ruska není dosáhnout míru, řekla v Mnichově Kallasová

Rusko se nezastaví na Donbasu a jeho cílem není dosáhnout míru, proto Evropa zvyšuje výdaje na obranu, řekla v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová. Předseda konference Wolfgang Ischinger v závěrečné řeči uvedl, že výsledek ruské války na Ukrajině je pro Evropu existenční otázkou, která určí budoucnost celého kontinentu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ukrajinského exministra energetiky zatkli ve vlaku při útěku ze země

Bývalý ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko byl dopaden Národním protikorupčním úřadem Ukrajiny (NABU) při pokusu o překročení hranic. Úřady politika zatkly v souvislosti s korupčním skandálem Midas v energetickém sektoru.
před 13 hhodinami

Trumpova vláda navzdory soudní ochraně deportovala devět lidí do Kamerunu, píší NYT

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tajně deportovala devět lidí do Kamerunu, uvedl v sobotu deník The New York Times (NYT). Učinit tak měla navzdory tomu, že je před tím měla chránit opatření amerických soudů. Žádný z deportovaných přitom z Kamerunu nepochází.
před 22 hhodinami

Americké ministerstvo zaslalo zákonodárcům dopis o začernění v Epsteinových spisech

Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo zákonodárcům dopis týkající se začernění v dokumentech vztahujících se k zesnulému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. Napsal o tom server Politico.
včera v 02:40
Načítání...