Jihoafričané si stěžují na životní úroveň, přikročili k násilnostem

Johannesburg - V jihoafrických městech se šíří násilí - tamní obyvatelé protestují kvůli nedostatku základní infrastruktury, jako je voda nebo bydlení. Tisíce Jihoafričanů se vydaly do ulic Johannesburgu i ve středu. Část z nich házela po policistech kameny, policejní složky zase odpověděly slzným plynem a gumovými projektily. Podle agentury Reuters podkopávají střety snahu JAR ukázat přívětivou tvář před mistrovstvím světa ve fotbale, které se v zemi na jihu afrického kontinentu uskuteční v příštím roce.

Střety z posledních dní v Johannesburgu přitom připomínají násilnosti proti cizincům z loňského roku. Tehdy při nich přišlo o život více než 60 lidí. Tisíce Jihoafričanů protestují hlavně proti nezaměstnanosti a za lepší životní podmínky.

V Thokoze došlo k násilným protestům již druhý den po sobě. Pětatřicet místních obyvatel kvůli nim bude postaveno před soud. Demonstrovali i obyvatelé Meyertonu ležícího jižně od Johannesburgu, kteří okupovali zemědělskou půdu na protest proti tomu, že byli vypovězeni ze svého dočasného bydliště. Vypálením městských úřadů vyhrožovali zase lidé ve městě Balfour, pokud nebude propuštěno 100 zatčených při úterních protestech.

Nahrávám video
Násilí v jihoafrických městech
Zdroj: ČT24

Jonah Fischer, zpravodaj BBC v Johannesburgu, dokonce uvedl, že je Jihoafrická republika v sevření první recese za posledních 20 let: „Lidé ve městech si stěžují, že za 15 let vlády Afrického národního kongresu jim stále chybí základní věci jako bydlení, elektřina nebo voda. Prezident Jacob Zuma vsadil ve své kampani právě na tyto služby, a i z části proto získal dostatek hlasů.“ Jde o největší nepokoje od května, kdy se Jacob Zuma ujal úřadu prezidenta. Násilné protesty zvyšují tlak na Zumovu vládu, aby splnila své předvolební sliby a zlepšila životní podmínky chudých Jihoafričanů.

Více než milion Jihoafričanů přitom stále žije v bídě, dřevěných chatrčích, mnozí bez elektřiny a vody. Na popud obyvatel již byly postaveny téměř tři miliony domů. Velkou roli při jejich přidělování však hraje uplácení a protekce.

  • Lidé prchají před násilnostmi v Jihoafrické republice zdroj: doctorswithoutborders.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1003/100280.jpg
  • Jacob Zuma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/851/85090.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
před 3 hhodinami

Axios: Putin Trumpovi navrhnul přesun íránského uranu do Ruska, USA odmítly

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
před 4 hhodinami

Rusové zabíjeli u Kupjansku. Kvůli dronům startovaly rumunské stíhačky

U ukrajinského Kupjansku v důsledku ruského raketového útoku zemřeli tři lidé z autobusu. Další dva civilisty zabily ruské útoky v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Rusko v noci na pátek zaútočilo také na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny. Ruské úřady sdělily, že ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Rumunsko vyslalo stíhačky kvůli dronům u hranic s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

EU se dosud neshodla na prodloužení protiruských sankcí. Mohou přestat platit

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se zatím neshodli na prodloužení sankcí uvalených na ruské a běloruské občany a firmy. Podle zdrojů ČTK trvá blokace ze strany Slovenska a Maďarska. Sankce se prodlužují každých šest měsíců, a pokud nyní nebudou potvrzeny do nedělní půlnoci, přestanou platit.
před 7 hhodinami

USA nabízejí vysokou odměnu za informace o Chameneím a dalších íránských lídrech

Americké ministerstvo zahraničí nabídlo odměnu deset milionů dolarů (přibližně 213 milionů korun) za informace týkající se deseti členů íránského vedení včetně nového nejvyššího duchovního vůdce země Modžtaby Chameneího. Kromě finanční odměny úřad za informace slibuje i možnost přesídlení z Íránu.
před 7 hhodinami

VideoPrezident Pavel v Pobaltí zavítal mezi české vojáky

Čeští vojáci zajišťují v Litvě a Lotyšsku od roku 2018 mimo jiné obranu východního křídla NATO a rozvoj mezinárodní spolupráce. V minulosti se podíleli na ochraně lotyšského nebe. Tento týden je během oficiální cesty Pobaltím navštívil prezident Petr Pavel. Význam misí v regionu roste, i kvůli rostoucím ruským provokacím. Podle Pavla si státy jako Lotyšsko nebo Litva uvědomují, jakým problémům čelí také proto, že sousedí s Ruskem a Běloruskem. Z tohoto důvodu zvyšují výdaje na obranu, Litva letos na skoro 5,5 procenta HDP. Prezident země Gitanas Nauseda sice kritizoval státy, které neplní závazky vůči NATO, ale právě čeští vojáci zlepšují podle Pavla vzájemné vztahy. „Jsme spolehlivým spojencem našich partnerů, kteří nás vnímají jako důvěryhodného spojence, který s nimi jde i do toho těžkého,“ uvedl český prezident. Aktuálně v regionu působí na 150 vojáků z tuzemska, na základně v litevské Rukle jich teď slouží pod německým velením kolem stovky, v Adaži v Lotyšsku kolem pěti desítek.
před 8 hhodinami

V Iráku při dronovém útoku zemřel francouzský voják

Při čtvrtečním dronovém útoku na kurdsko-francouzskou základnu u Machmúru na severu Iráku zemřel francouzský voják. Podle jeho velitele muže zabil íránský Šáhed. Šest zraněných je v nemocnici. Portál The New Region poznamenal, že po začátku amerických a izraelských útoků na Teherán provádějí Írán a proíránské milice v Iráku protiúdery na tamní vojenská zařízení propojená s USA a jejich spojenci.
12. 3. 2026Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Volby do nepálské dolní komory vyhrála strana RSP. Premiérem bude bývalý rapper

V nepálských volbách do dolní komory parlamentu podle volební komise zvítězila centristická Národní nezávislá strana (RSP). Její 35letý hlavní kandidát Balendra Šáh se tak stane novým premiérem, napsala agentura Reuters. Volby z 5. března byly prvními od masových demonstrací z loňského září, při kterých zemřelo sedm desítek lidí a které vedly k pádu tehdejší vlády.
před 9 hhodinami
Načítání...