Jejich výrobky má možná každý z nás, přesto čínské supertovárny strádají

Čína zveřejnila plán na příští pětiletku, který má oživit momentálně stagnující ekonomiku - a to důrazem na inovace. Země dlouho profitovala například díky obrovským průmyslovým komplexům s úzkou specializací. Na dálném východě tak lze narazit na celá „tovární města“ – tu zaměřená na kravaty, tu na mikiny a jiné části oděvů. Například jedna jediná továrna vyrábí až třetinu světové produkce ponožek. Ani masová výroba prý ale podle místních nemůže profitovat donekonečna.

Jde o doklad dlouhých dekád ekonomického zázraku hnaného exportem. Specializovaná města, která vsadila na co největší produkci co nejlevnějších výrobků. Síle, s níž Čína přečkala i tvrdé roky světové krize v roce 2008, ale podle všeho dochází dech. Odborníci se obávají, že to je předzvěst tvrdého nárazu pro celý stát.

Neblahý trend pocítila třeba čínská továrna Huazhong Socks, jejíž výrobky dost možná najde doma každý z nás. Ročně odsud vyvezou na 8 miliard párů ponožek, což zahrnuje třetinu světové produkce. I tady ale podle všeho mají lepší roky už za sebou. „Od r. 2013 světová poptávka klesá. Obecně, punčochové zboží nevyjímaje. Spoléháme na vztahy se stálými zákazníky, díky nim přežíváme. Ale celkově jde výroba ve městě dolů. Klima není nejlepší,“ svěřuje se majitel firmy Sü Lej-le.

3 minuty
Strasti čínských supertováren
Zdroj: ČT24

Někteří podnikatelé už přesouvají výrobu do méně rozvinutých částí Číny – i kvůli faktu, že tím zároveň uniknou vyšším nárokům svých zaměstnanců. Emancipace dělníků stále více proniká i do dosud stabilního a konzervativního čínského průmyslu. Je to znát hlavně na mzdových požadavcích. „Za poslední dva roky šly platy prudce nahoru. Dělníci mají silnou oporu v zákoníku práce, takže jejich nároky všude v Číně stoupají,“ dodává šéf továrny.

Za 8 až 10 hodin práce denně si jeho zaměstnanci vydělají 16 až 23 tisíc korun měsíčně. Následovat své kolegy i konkurenty do zaostalejších končin ale zatím nehodlá a sází místo toho na inovace. Nyní má úspěch například s ponožkami, které produkují v zimě teplo – zájem je o ně nejvíce ve Spojených státech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 7 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 7 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 9 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 13 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 15 hhodinami
Načítání...