Islámský stát povraždil poblíž Aleppa nejméně 24 vesničanů

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát ve vesnici poblíž severosyrského města Manbidž popravili za posledních 24 hodin nejméně 24 civilistů. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. V provincii Idlib byla při bombardování zasažena porodnice, kterou spravuje organizace Save the Children. Zařízení, které každý měsíc přijme 1300 žen a kde se rodí měsíčně 700 dětí, je těžce poškozeno. Podle mluvčí Save the Children zemřeli dva lidé a mnoho osob je zraněno.

Islamističtí ozbrojenci se v oblasti střetli s bojovníky z kurdsko-arabské aliance Demokratické síly Sýrie (SDF). „IS popravil nejméně 24 civilistů během posledních 24 hodin poté, co obsadil vesnici vzdálenou deset kilometrů od Manbidže,“ uvedla SOHR.

Jednotky SDF zahájily ofenzivu na Manbidž na konci května. Mezinárodní koalice v čele s USA jim poskytuje leteckou podporu. Povstalci islamisty již několikrát vyzvali, aby město dobrovolně opustili, zatím se tak ale nestalo. Demokratické síly Sýrie se zformovaly loni na popud Spojených států. Mají až 25 tisíc členů a hlavní složkou jsou kurdské milice.

V Sýrii začalo na konci února platit příměří mezi syrskou opozicí a vládou, které se ale netýká organizace Islámský stát a Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, která byla napojená na teroristickou síť Al-Káida).

Koncem dubna se začal klid zbraní hroutit, zejména kvůli obnovení bojů ve městě Aleppo. Od začátku konfliktu v Sýrii v březnu 2011 již zahynulo přes 280 tisíc lidí, miliony dalších musely opustit své domovy.