Íránští poslanci podali žalobu na vůdce opozice Músávího

Teherán – Podle některých íránských poslanců poškozuje opoziční vůdce Mír Hosejn Músáví dobrý obraz režimu. Více než stovka zákonodárců na něj proto podala stížnost ke generálnímu prokurátorovi. Neúspěšný prezidentský kandidát Músáví neuznal výsledky voleb, jeho stanoviska vedla k masovým demonstracím proti režimu prezidenta Ahmadínežáda.

„Músávího prohlášení a aktivity těžce poškodily image islámského režimu,“ citovala agentura zdůvodnění konzervativního poslance Hamída Rasaího.

Músáví podle oficiálních výsledků podlehl v červnových prezidentských volbách staronovému držiteli tohoto úřadu, konzervativci Mahmúdu Ahmadínežádovi. Opozice však označila hlasování za zmanipulované, neuznala jeho výsledek údajně dosažený podvodně a vládu vzešlou z voleb považuje za nelegitimní.

Mnohadenní povolební demonstrace zejména v Teheránu proti oznámenému Ahmadínežádovu vítězství se staly největším protestním projevem od vítězství islámské revoluce v roce 1979 v Íránu. Při jejich násilném potlačení bezpečnostními složkami bylo zabito oficiálně 20 osob (podle opozice přes 70), kolem 4000 demonstrantů bylo zatčeno a podle tvrzení opozice byly desítky z nich ve věznicích mučeny a znásilňovány.

Symbolem povolebních incidentů vládních sil s Músávího stoupenci se stala 20letá dívka, která byla o víkendu střelena do hrudníku a přímo před kamerou zemřela během demonstrace na chodníku teheránské ulice.
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod