Hrozící uvěznění homosexuálů je v EU důvodem pro azyl

Lucemburk/Londýn - Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že azyl je v unijních zemích možné udělit i homosexuálním žadatelům, v jejichž zemích původu se lidé za homosexualitu uvězňují. Výnosy Evropského soudního dvora platí pro všechny členské země EU.

Soudní dvůr tak reagoval na žádost nizozemské justice o radu, jak naložit se třemi gayi z Afriky. Ti žádají v Nizozemsku o azyl s odůvodněním, že se doma bojí uvěznění za svou sexuální orientaci. Pocházejí z Ugandy, Senegalu a Sierry Leone.

Sám zákaz homosexuality v některé zemi ale není dostatečným důvodem pro udělení azylu tamním homosexuálům v EU, zdůraznil unijní soud se sídlem v Lucemburku. Je podle něj na každé zemi EU rozhodnout, zda v zemi žadatele o azyl se hrozba uvěznění za homosexualitu skutečně uplatňuje v praxi.

Homosexuální projevy jsou nelegální ve většině afrických zemí, a to včetně klíčových spojenců Západu, jakými jsou například Uganda, Nigerie, Keňa a Botswana. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své červnové zprávě uvedla, že homofobní útoky dosáhly nebezpečné úrovně zvlášť v subsaharské Africe.

Rozhodnutí soudu EU přišlo den poté, co nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans řekl, že porušování práv homosexuálů v Rusku může být důvodem pro udělení azylu v Nizozemsku.