Hlavní mezníky ve vztazích KLDR a Jižní Koreje

Soul/Pchjongjang - Vztahy Jižní Koreje a Severní Koreje nebyly po rozdělení ostrova nikdy vřelé, v průběhu posledních 50 let se ale objevily i světlé okamžiky, kdy byly obě země ochotné přistoupit ke spolupráci. Za poslední rok se ale situace zásadně změnila, když KLDR vypověděla veškeré dohody, které s Jižní Koreou uzavřela, a oznámila, že už se necítí být vázána dohodou o příměří uzavřenou v roce 1953.

1945 - Sovětská armáda obsadila severní část Korejského poloostrova k 38. rovnoběžce. V září obsadily americké jednotky jih poloostrova.

1946 - Na severu ustanovena prozatímní vláda pod vedením Kim Ir-sena. V zemi začala výstavba socialismu pod dohledem SSSR.    

1948 - Na jihu byla vyhlášena Korejská republika.

1950 - Vpádem severokorejských vojsk do Jižní Koreje začala korejská válka.    

1953 - Válka skončila dohodou o příměří, samotná mírová dohoda ale nebyla nikdy uzavřena. Podél 38. rovnoběžky vznikla hranice, která se považuje za nejvíce střeženou hranici na světě. Rozdělení území od sebe oddělilo mnoho korejských rodin.

1990 - První setkání na nejvyšší úrovni od rozdělení země. V Soulu se setkali premiéři Korejské republiky a KLDR.

1991 - Premiéři obou zemí v Soulu podepsali dohodu o usmíření, neútočení, vzájemné výměně a spolupráci. Obě země podepsaly smlouvu o vyhlášení Korejského poloostrova pásmem bez jaderných zbraní.    

1994 - Zemřel „velký vůdce“ KLDR Kim Ir-sen, řízení státu se ujal jeho syn Kim Čong-il.


1997 - V Ženevě se konalo první kolo konference KLDR a Jižní Koreje o míru na poloostrově, začalo jednání o nahrazení příměří mírovou smlouvou.

2000 - První summit korejských států, podepsáno komuniké o usmíření a případném znovusjednocení a o ekonomické výměně.

2003 - KLDR zrušila dohodu o bezjaderné zóně na Korejském poloostrově.

2005 - KLDR poprvé oficiálně přiznala, že vlastní jaderné zbraně.

2009 - KLDR oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které kdy uzavřela s Jižní Koreou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Podle Trumpa tak ve Spojených státech vznikne sto tisíc pracovních míst, napsala agentura DPA. Trump také omilostnil zakladatele portálu Silk Road Rosse Ulbrichta a znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
06:13Aktualizovánopřed 10 mminutami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 26 mminutami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
16:03Aktualizovánopřed 58 mminutami

Pacienti umírají na chodbách, poukazují britské zdravotní sestry na krizi nemocnic

Britský zdravotní systém NHS je dlouhodobě přetížený. Nevalnou pověst tamního zdravotnictví zhoršují svědectví ze strany unie ošetřovatelského personálu. „Pacienti umírají na nemocničních chodbách, kde je dlouhé hodiny nikdo neobjeví, zatímco jiným pacientům, kteří utrpí infarkt, nelze poskytnout pomoc kvůli přeplněným chodbám,“ píše se mezi jiným v rozsáhlé zprávě, o které nedávno informovala britská média.
před 1 hhodinou

Spor o tajnou službu na Slovensku se hrotí

Slovenská vláda podle premiéra Roberta Fica (Smer) přijme „preventivní opatření“ kvůli údajným snahám sesadit kabinet, ze kterých ministerský předseda opět obvinil opozici a nevládní sektor. Na čtvrtek svolal bezpečnostní radu státu. Fico v úterý před poslanci přednesl utajovanou zprávu civilní tajné služby SIS o hrozící destabilizaci země ze strany opozice. Její politici mají obsah zprávy za bludy a práci SIS přirovnali k činnosti československé StB. Strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila zprávu za zneužití SIS k politickému boji a podala trestní oznámení.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turecká policie kvůli požáru hotelu zadržela devět lidí

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již devět lidí, včetně majitele hotelu. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil ministr vnitra Ali Yerlikaya. Při neštěstí zahynulo 76 lidí a další desítky jich byly zraněny.
13:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Komfort skončil, je čas zbrojit, řekl Tusk europoslancům

Čas komfortu skončil, Evropa musí masivně zbrojit, prohlásil polský premiér Donald Tusk před poslanci Evropského parlamentu k prioritám polského předsednictví v Radě Evropské unie. Tusk zmínil výzvu prezidenta USA Donalda Trumpa, aby evropští členové NATO dávali na armádu pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Řekl také, že na kontinentě panuje krize ducha, přitom Evropa vždy byla a bude veliká, Evropané musí jen zvednout hlavy.
12:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 4 hhodinami
Načítání...