Hillary Clintonová nečekaně přicestovala do Iráku

Bagdád - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes nečekaně přicestovala do Iráku. Její první návštěva této země ve funkci šéfky diplomacie administrativy prezidenta Baracka Obamy přichází v době nové série smrtících atentátů, které si za poslední dva dny vyžádaly kolem 150 mrtvých a mnoho desítek zraněných. Clintonová nicméně podle agentury Reuters řekla, že nevidí známky toho, že by Irák sklouzával zpátky do sektářské války.

„Myslím, že tyto sebevražedné útoky jsou, bohužel svým tragickým způsobem, signálem obav extremistů, že se Irák ubírá správným směrem,“ řekla Clintonová novinářům. Irák podle ní i přes nejnovější násilí dosáhl velkého pokroku.

Při sérii útoků sebevražedných atentátníků v Bagdádu a v provincii Dijála bylo od čtvrtka zabito nejméně 150 lidí. Mezi oběťmi násilí posledních dvou dnů, které učinilo z dubna nejsmrtelnější měsíc letošního roku s celkem 250 mrtvými a téměř 700 zraněnými, i mezi zraněnými je velký počet íránských poutníků.

Clintonová se v Iráku sejde s prezidentem Džalálem Talabáním, premiérem Núrím Málikím a svým resortním protějškem Hošjarem Zibarím. Na programu má rovněž schůzku s velitelem amerických sil v Iráku, generálem Raymondem Odernem.

Clintonová přijela do Iráku necelé tři týdny po návštěvě prezidenta Baracka Obamy. Ten varoval, že příštích 18 měsíců bude pro Irák kritických, zároveň ale prohlásil, že je načase, aby USA předaly Iráčanům kontrolu nad jejich zemí.

USA mají v současnosti v Iráku kolem 142 000 vojáků. Na základě dvoustranné bezpečnostní dohody mezi Irákem a Spojenými státy mají americké síly kompletně odejít ze země nejpozději do konce roku 2011. Obama ale přislíbil stažení velké části amerického kontingentu už do konce srpna 2010.

Vydáno pod