Hamas vypověděl půlroční příměří s Izraelem

Gaza - Palestinské radikální hnutí Hamas vypovědělo příměří v Gaze, které s Izraelem pomohl dojednat Egypt. Mluvčí Hamasu to zdůvodnil tím, že nepřítel nedostál svým závazkům. Příměří trvalo půl roku, rozhodnutí Hamasu podle agentur zvýší pravděpodobnost eskalace přeshraničního násilí.

Hnutí Hamas Izrael neuznává, proto musel být prostředníkem rozhovorů o příměří Egypt a dohoda o klidu zbraní byla uzavřena jen ústně. Hamas už 14. prosince varoval, že příměří s Izraelem na území pásma Gazy neobnoví.

„Klid, jehož bylo dosaženo za egyptského zprostředkování 19. června a vyprší 19. prosince, skončil, protože nepřítel nedostál svým závazkům,“ uvedl mluvčí Hamasu Ajmán Táhá, který zastupuje Hamas při rozhovorech s dalšími palestinskými frakcemi. „Klid (zbraní) skončil,“ upozornil.

„Myslíme si, že příměří je v nejlepším zájmu obou stran,“ řekl v první reakci na oznámení Hamasu mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor. „Byli bychom rádi, kdyby pokračovalo. Pokud si Hamas zvolí násilí na úkor příměří, raketové ostřelování na úkor možnosti zlepšit situaci v pásmu Gazy, pak se člověk musí ptát, zda Hamas myslí na to, co je nejlepší pro jeho lid, anebo zda jsou ve hře cizí zájmy,“ dodal mluvčí. Zmíněné „cizí zájmy“ nespecifikoval. Hamas nicméně dostává podporu z Íránu a vůdci Hamasu žijí v exilu v Sýrii.

V minulých týdnech Palestinci z pásma Gazy obnovili raketové útoky na Izrael a za měsíc jich prý vypálili až dvě stovky. Tvrdí, že je to jejich odveta za blokádu, jíž Izrael uzavřel pásmo Gazy loni, když se tam Hamas ujal moci. Chce tím toto hnutí oslabit a donutit ho podřídit se soupeřům z Fatahu. Tato palestinská strana Izrael uznává a vede s ním mírové rozhovory.

Islámští radikálové
Zdroj: ČT24