Počet potvrzených obětí sobotního zemětřesení na Haiti stoupl na 2189, oznámily agentury Reuters a AP s odvoláním na místní úřady. Dosud haitská civilní ochrana hlásila 1941 mrtvých. Tisíce lidí jsou zraněny. Záplavy a silné deště v minulých dnech přerušily snahy o hledání přeživších a pomoc těm, kteří zůstali bez domova nebo bez jídla a vody.
Haiti po zemětřesení: Chybí potraviny, voda, stany i lékaři. Lidé spí na igelitech na mokré zemi
„Haiti je na kolenou,“ prohlásil ve středu premiér země Ariel Henry. „Zemětřesení, které zdevastovalo velkou část jihu země, znovu ukazuje naše limity a to, jak jsme křehcí,“ dodal ministerský předseda v době, kdy přeživší projevovali čím dál větší frustraci z pomalého poskytování pomoci v nejvíce postižených oblastech.
„Jako soudce nemůžu mít politický názor. Ale jako člověk, jako člověk zajímající se o situaci své země, (musím říct) nic nefunguje. Neudělali nic, aby se připravili na tuto katastrofu,“ kritizoval vládu Pierre Cenel z města Les Cayes.
Vedoucí haitské civilní ochrany Jerry Chandler připustil, že pomoc se do mnoha oblastí ještě nedostala, ale úřady se ji tam podle něj snaží dostat. Humanitární pomoc potřebuje nejméně 650 tisíc Haiťanů a 135 tisíc rodin je bez střechy nad hlavou, uvedl Chandler.
Nemocnice kolabují, obchody nefungují
Podle zahraničních médií tisíce z nich přespávají v provizorních přístřeších postavených z větví a plachet, děti spí na igelitech na mokré zemi. Zraněných je nejméně 12 tisíc, nemocnice jsou přeplněné, chybí lékaři, potraviny, pitná voda. Dodávky pomoci ztěžuje i působení ozbrojených gangů, jež kontrolují některé oblasti.
„Nemáme pitnou vodu, nemáme se kde umýt, není jídlo. I když má někdo peníze, nemůže si nic koupit, protože obchody jsou zničené,“ popsal deníku El País dvaasedmdesátiletý Charly Gonouse, který přišel při zemětřesení o dům nedaleko města Les Cayes. „Tady nefunguje vláda, pomáháme si sami,“ dodal.
Nemocnice kolabují, nemají dost zdravotnického materiálu ani zdravotníků. „Jedno z dětí, které jsem ošetřovala, se vrátilo z nemocnice. Má těžkou zlomeninu a potřebuje operaci. Ale v nemocnici neměli ani sádru a dali mu jen obvaz,“ popsala situaci serveru BBC Mundo Chilanka Consuelo Alzamoraová, která žije v Les Cayes deset let.
„Lidé si postavili provizorní stany na fotbalových hřištích či jiných volných prostorách, rozdávali jsme igelity, aby měli alespoň na čem spát, když zem je mokrá po deštích,“ dodala.
Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních dvacet let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřely statisíce lidí. Nejchudší americká země se přitom z otřesů půdy před jedenácti lety stále vzpamatovává.
Poslední přírodní neštěstí zemi postihlo jen několik týdnů poté, co ozbrojenci zavraždili prezidenta Jovenela Moïseho, což stát uvrhlo do politického chaosu.