Byl prvním křesťanem ve své funkci, krátce před koncem mandátu ale v největší muslimské zemi narazil. Guvernéra Jakarty soud poslal na dva roky do vězení za rouhání a urážku koránu. Během předvolební kampaně totiž obvinil své protivníky, že zneužívají veršů koránu v politickém boji.
Guvernér Jakarty dostal dva roky za rouhání a urážku koránu
Muslimští odpůrci křesťanského guvernéra podle něj často citovali verš koránu, který podle některých interpretací zakazuje muslimům žít pod nadvládou nemuslimů. Basuki Tjahaja Purnama se později omluvil – prý se ale dopustil rouhání, jak tvrdí prokuratura.
Purnama, který je křesťan a příslušník menšinového etnika Číňanů, byl sice v dubnových volbách poražen, nicméně úřad má zastávat až do října. Soud nařídil, aby byl guvernér okamžitě uvězněn.
„Odvoláme se,“ stačil pronést guvernér, zatímco dav konzervativních muslimů před budovou soudu oslavoval verdikt skandováním Alláhu akbar! (Bůh je veliký!).
Prokuratura žádala kvůli údajné urážce koránu pro guvernéra hlavního města dvouletý podmíněný trest, což bylo vnímáno jako relativně mírné.
Verdikt byl mnohými pozorovateli vnímán jako test náboženské tolerance. Podle agentury AP může poškodit pověst Indonésie jako země, v níž se uplatňuje islám v umírněné podobě.
Proti guvernérovi v uplynulých měsících demonstrovaly tisíce muslimů, což ohrožovalo i vládu prezidenta Joka Widoda, Purnamova spojence a předchůdce v čele Jakarty. Do funkce guvernéra náměstek Purnama povýšil po Widodově zvolení prezidentem.
Vlivná funkce guvernéra desetimilionové metropole je považována za odrazový můstek do prezidentských voleb v roce 2019.
- Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě.
- Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.
- V zemi je i početná křesťanská a hinduistická komunita a příslušníci stovek různých etnických skupin.