Filipínský prezident se přijel ukázat do postižených oblastí

Manila – Kritiku, že filipínská vláda nezareagovala dobře na řádění tajfunu Haiyan si vzal prezident Benigno Aquino zřejmě k srdci. Vypravil se tak více než týden po katastrofě do postižených oblastí. Dorazil osobně na zpustošený ostrov Samar, kde obyvatelům přislíbil veškerou nutnou pomoc. Tajfun Haiyan má zatím nejméně 3681 mrtvých. Ani devět dní po katastrofě se stále záchranáři na některá místa nemohou dostat.

Média v posledních dnech upozorňovala na to, že filipínského prezidenta v době, kdy se země vzpamatovává z řádění tajfunu, není příliš vidět. Aquino dosud nenavštívil ani postižené oblasti a nepostavil se ani do čela záchranných operací. 

Dnes se proto prezident osobně vydal na inspekci do sedmačtyřicetitisícového města Guiuan na ostrově Samar. Aquino zdejším lidem slíbil pomoc. 

Na ostrovech působí řada českých charitativních organizací. Tým Člověka v tísni distribuuje potravinovou pomoc na ostrově Bantayan. „Z celých vesnic se staly jen hromady trosek, ze kterých se lidé snaží vzkřísit nové živobytí. Přežívají u torz svých domů pod širým nebem, nemají elektřinu, zoufale jim chybí čistá voda i jídlo, z jejich milovaného ostrova se stalo vězení,“ říká Petr Štefan, který v pátek na ostrově pomáhal distribuovat potravinovou pomoc.

Záchranářům se s pomocí zahraničních týmů, zejména pak díky vrtulníkům z americké letadlové lodi USS George Washington, začíná dařit dopravovat zásoby do vzdálených oblastí, kde zůstali lidé bez jídla. Podle OSN ale distribuce pomoci stále není dostatečná, hladoví především lidé v odlehlých horských provinciích. 

Šéfka humanitárního programu OSN Valerie Amosová:

„Nadále mám obavy o zdraví a životní podmínky milionů mužů, žen a dětí, kteří stále zoufale potřebují pomoc.“

Například do vnitrozemské vesnice Cabungaan v provincii Leyte, kde zahynulo 1200 lidí, se dnes vůbec poprvé díky americké vojenské helikoptéře dostala pomoc z vnějšku. Dvě stovky obyvatel tady přitom doteď přežívaly je díky tomu, že jedly sušené ryby a kokosy, které vystačily jen na jedno jídlo denně.

Pětaosmdesát procent všech Filipínců jsou katolíci. Jejich víra jim pomáhá překonat trauma z největší přírodní katastrofy v historii země, ve většině kostelů v zemi se dnes konaly mše. 

Za mrtvé se přitom modlili i v Hongkongu. Tady je 53 katolických kostelů, 48 z nich spravují filipínské komunity. Ve všech z nich dnes probíhaly sbírky na oběti tajfunu. Lidé přinášeli vodu v láhvích, jídlo a oblečení. 

V Hongkongu se i protestovalo. Několik filipínských organizací tady kritizuje vládu v Manile, že obyvatele z devastovaných oblastí včas neevakuovala a že pomoc obětem je příliš pomalá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael novu udeřil na Bejrút. Hizballáh podnikl odvetu na základnu

Izraelský útok na pobřeží libanonské metropole Bejrútu si v noci na čtvrtek vyžádal nejméně sedm mrtvých a 21 zraněných. Město čelilo dalšímu úderu během několika hodin. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to napsala agentura AFP. Libanonské teroristické hnutí Hizballáh tvrdí, že v noci vypálilo rakety na základnu Izraele, který v odvetě zasáhl desítku cílů hnutí.
před 1 hhodinou

Demokratičtí senátoři v USA řeší údajný americký zásah íránské školy

Desítky amerických demokratických senátorů požadovaly od vlády prezidenta Donalda Trumpa odpovědi na množící se tvrzení o tom, že by USA byly zodpovědné za únorový útok na íránskou dívčí školu. Napsala to agentura AP. Stanice CNN píše o tom, že americká armáda instituci zasáhla omylem pravděpodobně kvůli zastaralým informacím o nedaleké námořní základně. Zásah školy si tehdy podle íránských médií vyžádal životy nejméně 168 dětí a 14 učitelů.
před 2 hhodinami

Íránské lodě s výbušninami zasáhly v iráckých vodách dva tankery, tvrdí Bagdád

Íránské lodě naložené výbušninami zasáhly v iráckých vodách dva tankery s palivem, které začaly hořet. Irák následně začal s evakuací dvou desítek členů posádky z obou plavidel, napsala ve středu večer agentura Reuters s odvoláním na šéfa irácké společnosti pro přístavy. Jeden člověk při incidentu přišel o život.
před 5 hhodinami

USA zničily 28 íránských lodí schopných pokládat miny, tvrdí Trump

Podle prezidenta USA Donalda Trumpa už Spojené státy vyřadily z provozu celkem dvacet osm íránských lodí které jsou schopné pokládat miny. V úterý večer regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) informovalo o zničení šestnácti minonosných lodí u Hormuzského průlivu. Celkem dle Trumpa došlo ke zničení 58 íránských válečných lodí. Pokračující americko-izraelské údery na Írán přitom Trump znovu označil za „krátkou exkurzi“. V Íránu už podle něj „nezbylo prakticky nic“, na co by americká armáda mohla útočit.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Mluvčí íránského Červeného půlměsíce Modžtabá Cháledí podle státní televize uvedl, že v Íránu bylo zasaženo téměř dvacet tisíc obytných budov a sedmdesát sedm zdravotnických zařízení. RB OSN žádá okamžité zastavení útoků Íránu na státy Perského zálivu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoAustrálie udělila humanitární azyl šesti íránským fotbalistkám

Austrálie udělila humanitární azyl šesti Íránkám z národního fotbalového týmu, který se v zemi účastnil mistrovství Asie. Zbytek už se vydal na cestu zpět. Sedmá hráčka si nabídku na poslední chvíli rozmyslela, kontaktovala íránskou ambasádu a nechala se odvézt. Íránské velvyslanectví se tak však dozvědělo, kde se hráčky nachází a australský ministr vnitra Tony Burke musel vydat pokyn k jejich přemístění. Opatrnost byla na místě, hráčky totiž byly pod neustálým dozorem mužského doprovodu týmu. Íránský tým vzbudil celosvětový ohlas minulý týden během prvního zápasu s Jižní Koreou – fotbalistky na úvod mlčely během hymny.
před 8 hhodinami

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Starmer věděl o Mandelsonovi jako riziku, plyne z dokumentů

Britská vláda zveřejnila část dokumentů souvisejících se jmenováním někdejšího ministra Petera Mandelsona velvyslancem v USA. Premiér Keir Starmer měl podle jednoho z textů informaci, že kvůli Mandelsonově blízkým vztahům s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem může být jmenování „reputačním rizikem“, uvedla stanice Sky News. Starmerův kabinet se k publikaci rozhodl po tlaku, kterému ministerský předseda čelí kvůli aféře svého významného spolustraníka.
před 12 hhodinami
Načítání...