Filipínci si hodně pomohou sami, potřebují hlavně obživu

Manila - Téměř měsíc po úderu tajfunu Haiyan zůstává na Filipínách 4 miliony lidí bez domova a v evakuačních střediscích je stále 125 000 Filipínců. Podle oficiální bilance si Haiyan vyžádal 5 680 mrtvých, osmnáct set lidí se dodnes pohřešuje. OSN připomíná, že země potřebuje humanitární pomoc - obnova zničených oblastí potrvá ještě měsíce nebo i roky. V pomoci Filipínců pokračují i české humanitární organizace. „V současnosti organizujeme hlavně veřejné práce, aby lidé měli možnost vydělat si nějaké drobné peníze,“ řekl Petr Štefan z organizace Člověk v tísni.

Filipínci si podle Štefana do značné míry pomohli sami, lidé si okamžitě z trosek začali stavět nová obydlí. „Oni nečekají na pomoc zvenčí, snaží se pomoci si sami. Vidíte před očima, jak se to tam mění den ode dne,“ uvedl Štefan. Filipínci navíc žijí ve velkých rodinách, které si navzájem pomáhají. Pomoc posílají i Filipínci bydlící a pracující v zahraničí.

  • „Měli jsme tam i moc pěkné zážitky. Narazili jsme třeba na skupinku kluků, kteří dostávali peníze od svého kamaráda ze zahraničí a za ty pak nakoupili a navařili deset kilo rýže, kterou rozdávali svým spoluobčanům,“ vypráví Štefan.

Během na dlouhou trať ale bude nalezení nových zdrojů obživy, tajfun silně poškodil také zemědělství. „V současnosti organizujeme hlavně veřejné práce, aby lidé měli možnost vydělat si nějaké drobné peníze,“ popsal Štefan. Lidé během nich odklízejí například nepořádek v ulicích, za což dostanou peníze, za které si potom mohou koupit jídlo a další nezbytné věci. V budoucnu se Člověk v tísni plánuje zapojit i do obnovy škol na Filipínách.

Nahrávám video
Rozhovor s Petrem Štefanem
Zdroj: ČT24

Haiyan, který byl podle některých zdrojů nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, zdevastoval rozsáhlé území centrálních Filipín. „Projížděli jsme opravdu hodně poničené oblasti, vesnice, které zmizely z mapy úplně celé,“ uvedl Štefan. Ničivá síla tajfunu podle něj byla dána také tím, že před sebou tlačil velkou přívalovou vlnu.

Úřady nejprve mluvily o přibližně 4 000 obětech a dalších 1 600 nezvěstných, později filipínská vláda zvýšila bilanci obětí tajfunu na víc než 5 000. Až čtyři miliony lidí byly nuceny opustit své domovy a zhruba 2,5 milionu lidí podle OSN potřebuje naléhavou potravinovou pomoc.

Do humanitární operace se zapojily týmy z celého světa, v oblasti zůstávají i české humanitární organizace. Lidé také dále mohou přispívat do veřejných sbírek.

Humanitární pomoc

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letiště v Dubaji postupně obnovuje provoz po dronovém útoku

Mezinárodní letiště v Dubaji v pondělí dopoledne postupně obnovuje provoz a odlétají z něj některé spoje. Požár způsobený dronovým útokem předtím tento letecký uzel ve Spojených arabských emirátech (SAE) na několik hodin paralyzoval.
04:05Aktualizovánopřed 20 mminutami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 49 mminutami

Digitální peněženka Wero chce vymanit Evropu z nadvlády americké Visa i Mastercard

Digitální peněženku Wero vytvořily evropské banky a platební společnosti, aby se vyhnuly používání karetních sítí od amerických firem Visa nebo Mastercard. Důvodem je snížení nákladů i udržení kontroly v nejisté době mezinárodního napětí. Na obnovení evropské platební suverenity pracují i instituce Evropské unie, které chtějí představit digitální euro, které by mohlo fungovat jako digitální měna pro každodenní platby.
před 2 hhodinami

NATO čeká špatná budoucnost, pokud nepomůže v Hormuzském průlivu, řekl Trump

Severoatlantickou alianci čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v Hormuzském průlivu. V rozhovoru pro deník Financial Times (FT) to řekl americký prezident Donald Trump. K otevření úžiny podle něj musí přispět také Čína, v opačném případě pohrozil odkladem summitu s tamním vůdcem Si Ťin-pchingem. Teherán se pokouší zablokovat průliv klíčový pro vývoz ropy z Perského zálivu poté, co USA spolu s Izraelem zahájily proti Íránu rozsáhlé údery.
00:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Irácký Kurdistán kvůli útokům milic přestává vyvážet ropu

V irácké autonomní oblasti Kurdistánu byla kvůli útokům milic pozastavena veškerá produkce ropy a zemního plynu. Podle ministerstva přírodních zdrojů už není možné surovinu vyvážet. Resort zároveň obvinil federální vládu v Bagdádu z nečinnosti i z toho, že někteří z útočníků dostávají výplaty právě od této vlády. Proíránské irácké milice útočí v odvetě za izraelsko-americké údery na Írán na různé cíle v Iráku, míří na kurdské vojenské cíle i ropnou infrastrukturu.
před 9 hhodinami

Paříž, Marseille a Lyon čeká druhé kolo obecních voleb, v prvním uspěly koalice

V Paříži, Marseille a Lyonu se bude konat v neděli 22. března druhé kolo komunálních voleb. Žádné volební uskupení totiž nezískalo o víkendu ve třech nejlidnatějších městech Francie polovinu hlasů v prvním kole. Ukazují to téměř úplné výsledky hlasování. V největších městech uspěly levicové koalice. Výsledky v Marseille a Lyonu jsou relativně těsné, v Paříži ale má sociálnědemokratický kandidát Emmanuel Grégoire náskok více než deset procentních bodů.
před 10 hhodinami

Příznivci Orbána i Magyara vyšli do ulic Budapešti

Ulice Budapešti zaplnily davy lidí. Jak maďarský premiér Viktor Orbán, tak i jeho politický soupeř Péter Magyar předtím vyzvali své stoupence, aby vyšli a tím předvedli svou sílu před dubnovými volbami. Akce pořádané Orbánovou vládnoucí národněkonzervativní stranou Fidesz a středopravou stranou Tisza vedenou Magyarem jsou podle agentury AP vnímány jako ukazatel podpory, kterou mohou oba tábory očekávat v posledním měsíci kampaně. Obou akcí se podle agentury AFP zúčastnily desítky tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Moldavsku je pohotovost kvůli kontaminaci Dněstru po ruském útoku na Ukrajinu

Moldavsko vyhlásilo pohotovost kvůli úniku paliva do řeky Dněstr po ruském vzdušném útoku na Ukrajinu, oznámila podle agentury AFP a ruské služby BBC moldavská vláda. Za kontaminaci zřejmě může několik dní starý ruský vzdušný útok na ukrajinskou Dněsterskou vodní elektrárnu. Server RBK-Ukrajina před několika dny uvedl, že do Dněstru unikly z tohoto zařízení technické oleje a že se znečištění šířilo do Moldavska.
před 11 hhodinami
Načítání...