Fico navrhl odvolat Jureňu, budoucnost koalice je nejistá

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico dnes požádal prezidenta Ivana Gaparoviče o odvolání ministra zemědělství Miroslava Jureni (LS-HZDS). Návrh podal premiér poté, co Jureňa nevyhověl jeho výzvě kvůli sporným převodům půdy ve Slovenském pozemkovém fondu a sám neodstoupil. Hlava státu musí podle ústavy premiérově návrhu vyhovět. Gašparovič si nicméně vzal čas na rozmyšlenou, koho z ministrů pověří zastupováním šéfa resortu zemědělství.

Odvolání Jureni by mohlo vést k odchodu Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) z vládní koalice. Strana Vladimíra Mečiara by o tom měla rozhodnout na sobotním mimořádném sněmu; její vedení se sejde již dnes večer.

„Považuji za velmi špatné, pokud předseda LS-HZDS, pan Mečiar, uvažuje o rozbití dobré, sociálně orientované vládní koalice jen kvůli skandálním převodům pozemků,“ prohlásil Fico. Nicméně rozpad koalice nevyloučil. „Počítám s touto alternativou (…). Tento krok (odchod ministra) je podstatně důležitější pro slovenskou politickou kulturu, než udržovat koalici za každou cenu,“ řekl novinářům.

Předseda LS-HZDS Mečiar dnes řekl, že ministr Jureňa se nedopustil žádného ze skutků, z nichž ho Fico obviňuje. „Tvrdíme, že z koaliční smlouvy někdo udělal cár papíru,“ řekl Mečiar novinářům.

Ačkoli o případném odchodu LS-HZDS z vlády se bude rozhodovat až na sobotním sněmu strany, Mečiar naznačil, že současná koalice nemusí vydržet. „Už si nemyslím, že současná koalice je to jediné správné. Ani si nemyslím, že je to na celé čtyři roky,“ řekl.

Fico vyzval Jureňu k demisi po zjištění, že zástupce LS-HZDS ve Slovenském pozemkovém fondu nechal přidělit lukrativní pozemky pod Tatrami jako náhrady restituentům z jižního a východního Slovenska. Ti je prý obratem ruky za zlomek tržní ceny prodali firmě blízké LS-HZDS.

Po vypuknutí skandálu odstoupil náměstek šéfa fondu za LS-HZDS Branislav Bríza, který sporné smlouvy podepsal. Jureňa však jakékoli pochybení odmítl a postavila se za něj i jeho strana. Fico však trvá i na odchodu ministra, který podle něj nese za skandál „nevyvratitelnou politickou odpovědnost“.

Jureňa dnes v emotivním vystoupení na tiskové konferenci tvrdil, že vinu za nekalé dění ve fondu nese hlavně Ficův Směr. „Vyzývám Roberta Fica, aby konal, aby nepokračoval v tomto zlodějství,“ vykřikoval odvolávaný ministr a bouchal pěstí do stolu. Premiér podle něj na členy vlády bere „dvojí metr“, tedy přehlíží chyby ministrů vnitra a obrany či ministryně práce. Jureňa se nicméně vyslovil pro zachování koalice.

Po případném odchodu LS-HZDS z koalice by měly zbývající dvě vládní strany, Ficův Směr-sociální demokracie a Slovenská národní strana, jen 69 ze 150 hlasů ve sněmovně. V posledních dnech se však spekulovalo, že si prý Směr předem snažil zajistit podporu části poslanců LS-HZDS.

Dvě opoziční parlamentní strany - Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS) Mikuláše Dzurindy a křesťanští demokraté (KDH) dnes vyloučily, že by v případě odstoupení LS-HZDS z vlády koalici podpořili. Zástupci stran navíc pohrozili, že kvůli sporným převodům pozemků budou uvažovat o odvolání premiéra Fica. Na vyslovení nedůvěry vládě ale opozice nemá v parlamentě dostatek hlasů.

Podle komentářů slovenského tisku si Fico vzhledem ke své popularitě může dovolit vyhrotit krizi na ostří nože, protože průzkumy mu v případě předčasných voleb slibují posílení pozic jeho strany.

„Fico je první slovenský premiér, který si mohl v koaliční krizi bez obav vyzkoušet jednu velmi účinnou zbraň - hrozbu předčasných voleb,“ napsal dnes list Pravda. „Předseda Směru nemusí v předčasných volbách vidět konec, ale nový začátek,“ dodal.