Fiasko, promarněná šance. Se závěrem summitu ke zneužívání v církvi na papeže padá kritika

Papež František na závěr čtyřdenního summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání. Zavázal se také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Obhájci obětí jsou ale z výsledků schůzky zklamaní. Papež podle nich jen zopakoval staré sliby, aniž nabídl konkrétní opatření. Papežův mluvčí ale oznámil, že pro městský stát Vatikán budou v brzké době vydána opatření určená k ochraně dětí.

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka „zvěrstvo“. Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež, který hovořil na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

Poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie.

Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi. „Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého,“ řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, „tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi,“ dodal papež.

Papež František před duchovními v závěrečný den summitu
Zdroj: Reuters TV

Vlažné sliby, promarněná šance, zaznívá po projevu

Zahraniční agentury si všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z konference nevzešly. Rozčarovaní jsou také obhájci obětí.

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu „obzvlášť znepokojivé“. „Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Závěrečný Františkův projev byl podle německého církevního právníka Thomase Schüllera „fiaskem“. „Byla to promarněná šance (…) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ řekl ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru agentuře DPA.

Matthias Katsch z německého sdružení na ochranu obětí na Twitteru označil papežovu řeč za „bezostyšný pokus postavit se do čela určitého hnutí, aniž se pojmenuje vina a nastanou skutečné změny“.

V závěru summitu papežův mluvčí Federico Lombardi nicméně oznámil, že Vatikán v brzké době vydá opatření určené na ochranu dětí a prevenci sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Pravidla se budou vztahovat k římské kurii a platit budou v městském státě Vatikán. Dosud podle agentury AP ve Vatikánu, sídlu katolické církve, taková opatření neplatila.

Papež už v první den setkání předložil 21 návrhů, které by měla církev v boji proti sexuálnímu zneužívání zvážit. Figuruje mezi nimi například sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat, dále zavedení standardizovaného postupu, je-li obviněn biskup, či zvýšení věkové hranice nezbytné podle kanonického práva pro uzavření sňatku na 16 let (pro dívky nyní platí 14 let).

Návrhy pamatovaly také na regulaci přesunů seminaristů a duchovních – v minulosti bývali podezřelí ze sexuálního zneužívání překládáni do jiných diecézí a kongregací. Kandidáti pro život v celibátu by podle návrhu měli být posouzeni psychology. Světští odborníci by současně měli mít snazší přístup k vyšetřování případů sexuálního zneužívání.

Církev je kvůli sexuálním skandálům pod tlakem

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se jej asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky. Promluvily na něm prostřednictvím videa ale i oběti sexuálních útoků.

V sobotu na summitu vystoupil například mnichovský kardinál Reinhard Marx, který uvedl, že církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními, nebo takové svazky ani nezakládali. Současně řekl, že oběti zneužívání byly umlčovány a církev nedodržovala postupy pro stíhání aktérů těchto činů.

O případech zneužívání mladistvých představiteli církve se v posledních letech hovoří v řadě zemí. Jen v Německu bylo podle studie zveřejněné loni v září zaznamenáno za léta 1946 až 2014 celkem 3677 případů sexuálních zneužití nezletilých 1670 duchovními.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 2 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 6 hhodinami
Načítání...