Expremiér Šafík nakonec na egyptské prezidentské kandidátce

Káhira – Egyptská volební komise zveřejnila seznam prezidentských kandidátů. O prezidentskou funkci se uchází 13 kandidátů, včetně bývalého premiéra Ahmada Šafíka. Volební komise mu povolila kandidaturu přesto, že vláda prosadila zákon, který zakazuje představitelům bývalého režimu ucházet se o post hlavy státu.

Volební komise původně Šafíkovu kandidaturu odmítla. Jenže ten se proti tomu odvolal a komise pak kandidaturu obnovila. Zákon zakazující kandidaturu vrcholných funkcionářů bývalého režimu totiž pravděpodobně odporuje ústavě. O prezidentskou funkci se podle něj nesmí ucházet prezidenti, viceprezidenti nebo premiéři z dob Mubarakovy éry.

Šafíka jmenoval do čela vlády Mubarak v posledních dnech u moci, premiérem byl pak v době protestů až do loňského března. O Šafíkově kandidatuře bude nakonec rozhodovat ústavní soud, který nový zákon posuzuje.

Kromě Šafíka kandiduje dalších 12 adeptů. Do voleb se přitom hlásilo 23 uchazečů, deset jich ale komise vyškrtla. Prezidentské volby v Egyptě budou 23. a 24. května a očekává se, že armáda po nich předá moc do rukou civilní vlády.

Rozhovor s Annou Janků (zdroj: ČT24)
Vydáno pod