Evropská komise navrhla pro Brity po brexitu bezvízové cestování

Evropská komise (EK) navrhuje po brexitu pro britské občany bezvízové cestování do zemí EU. Po úterním jednání komise to řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Podmínkou je, aby se britská strana obdobně zachovala vůči občanům zemí evropského bloku při jejich cestách na ostrovy.

„Základní zprávou je, že my se zachováme k vám stejně jako vy k nám. Bezvízové cestování je pro všechny nejlepší a nejjednodušší,“ poznamenal Timmermans na tiskové konferenci.

Navržený bezvízový styk by občanům Spojeného království umožnil cestovat do schengenského prostoru a některých dalších států bez víza nejdéle na 90 dní. Režim by začal platit po konci přechodného období, jehož trvání předpokládá nyní dojednávaná smlouva o vystoupení Británie z EU do konce roku 2020. Po dobu trvání přechodného období by sice už Británie nebyla členem unie, prakticky by ale dál pokračovala stávající pravidla.

Unie musí být u klíčových věcí připravena na tvrdý brexit

V případě, že by jednání o „rozvodové dohodě“ ztroskotala a Británie by z EU 29. března 2019 odešla takzvaným tvrdým brexitem, tedy bez dohody s EU, mělo by toto bezvízové cestování platit už od dalšího dne, tedy od 30. března příštího roku.

Evropská unie musí mít přichystána „dočasná a rozsahem omezená“ opatření v některých prioritních oblastech pro případ krachu jednání mezi Bruselem a Londýnem o spořádaném britském odchodu z unie. Upozornila na to dnes Evropská komise s tím, že klíčové budou otázky související s povolením pobytu a s udělováním víz, s finančními službami, leteckou dopravou, se cly, s bezpečností potravin, s ochranou osobních údajů a s klimatickou politikou.

Rozhovory jsou nyní v závěrečné fázi, a zda uspějí, se nejspíš ukáže už v příštích dnech. Úterní návrh komise ale s rozhovory přímo nesouvisí, je součástí příprav, které EU v souvislosti s brexitem podniká jednostranně.

Komise už vzhledem k pomalému pokroku při brexitových jednáních dává několik měsíců členským zemím EU i firmám najevo, že by se měly chystat také na situaci, kdy dohoda nebude. Státy se připravovat začaly, například Francie už přijímá některé zákony. Určité kroky na národní úrovni připravuje také Česká republika. Komise nyní publikovala sdělení, v němž již v srpnu popisovala případné změny a dopady.

Bezvízové cestování čeká na schválení členských zemí

O návrhu bezvízového cestování nyní budou jednat členské země bloku a Evropský parlament. Komise je v úterý požádala, aby věc probraly rychle ještě před 30. březnem příštího roku.

Bude-li návrh potvrzen, budou moci britští občané bez víz krátkodobě cestovat do 22 zemí schengenského prostoru a čtyř asociovaných zemí, tedy na Island, do Norska, Švýcarska a do Lichtenštejnska. Bezvízové cesty ale budou možné i do Rumunska, Bulharska, Chorvatska a na Kypr, které nejsou plnoprávnými účastníky schengenského prostoru.

Načítání...