Endeavour se odpojil od ISS a vrací se na Zemi

Mys Canaveral - Raketoplán Endeavour se odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a šestice astronautů se vrací zpět na Zemi. Na Floridě by měl přistát 22. února. Na ISS zůstalo pět astronautů, dva Američané, dva Rusové a Japonec. Výstavba ISS je nyní prakticky dokončena. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ještě plánuje čtyři cesty svých raketoplánů.

Od roku 1998 ji budovalo 16 států a přišla asi na 100 miliard dolarů. Poslední velký díl, vyhlídkový modul Cupola a novou sekci Tranquility, dopravil na orbitální komplex právě Endeavour. Vyhlídkový modul má sedm oken, z nichž prostřední kruhové o průměru 79 centimetrů je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Modul Tranquility má posádce orbitálního komplexu výrazně zlepšit kvalitu života na oběžné dráze, kupole jí pak poskytne dosud nebývalý výhled ze stanice. Sekce je vybavena cvičebním a dalším zdraví prospěšným zařízením a rovněž toaletami. Podle agentury AP se však zatím nepodařilo opravit závadu, která se objevila na zdejším systému pro přeměnu moče astronautů v pitnou vodu.

Vyhlídkový modul Cupola je 1,5 metru vysoký, v průměru má téměř tři metry a je na Tranquility namontován v pozici proti zemskému povrchu. Navržen byl tak, aby otvíral 360stupňové zorné pole, tedy nejen vyhlídku na domovskou planetu a blížící se vesmírná plavidla, ale také na okolní vesmír a samu orbitální stanici.

NASA plánuje ještě čtyři cesty svých raketoplánů. Na ISS dopraví náhradní díly a zásoby a pak jejich mise skončí. Vesmírná stanice pak bude spoléhat výhradně na ruské rakety Sojuz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Musk prohrál soudní spor s firmou OpenAI

Americký miliardář Elon Musk utrpěl porážku v soudním sporu se společností OpenAI, která se podle jeho žaloby odchýlila od původně uváděného cíle vyvíjet umělou inteligenci (AI) ku prospěchu lidstva. Porota v pondělí po zhruba dvou hodinách dospěla k závěru, že Musk žalobu podal příliš pozdě. Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová verdikt poroty přijala, napsala agentura AP.
před 1 mminutou

USA opět prodloužily výjimku umožňující nákup ruské ropy na tankerech

Spojené státy podruhé prodloužily o třicet dní výjimku, která zemím umožní nakupovat sankcionovanou ruskou ropu naloženou na tankerech, oznámil v pondělí americký ministr financí Scott Bessent. Tvrdí, že výjimka umožní stabilizovat trh s ropou a dopravit surovinu do energeticky nejzranitelnějších zemí.
19:03Aktualizovánopřed 8 mminutami

Trump stáhl žalobu kvůli úniku daňových přiznání. Původně chtěl obří odškodné

Americký prezident Donald Trump stáhl žalobu, v níž žádal finanční úřad Internal Revenue Service (IRS) o odškodné deset miliard dolarů (asi 208 miliard korun) kvůli úniku svých daňových přiznání do médií, informovaly v pondělí agentury AP a Reuters s odkazem na soudní dokumenty. Stanice ABC News minulý týden uvedla, že Trump je připraven žalobu stáhnout v rámci dohody o vytvoření fondu pro prezidentovy spojence, kteří se domnívají, že byli neoprávněně vyšetřováni.
16:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lotyšská armáda plánuje širší restrukturalizaci

Velitel lotyšských Národních ozbrojených sil oznámil záměr provést širší transformaci armády, včetně přezkumu její struktury. Některé změny by podle pořadu lotyšské televize LTV De Facto mohly být do stávajícího plánu rozvoje armády zapracovány už do letošního podzimu. K tomu by však byla nezbytná funkční vláda.
před 3 hhodinami

Trojice zadržená v Polsku kvůli útoku na pardubickou zbrojovku poputuje do Česka

Všechny osoby zadržené v Polsku v souvislosti se žhářským útokem na halu zbrojovky LPP Holding v Pardubicích předají tamní úřady do tuzemska. České televizi to sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön s tím, že k předání dojde nanejvýš v řádu několika týdnů. Podle dřívějších vyjádření polských orgánů by se mělo jednat o dva muže a jednu ženu.
15:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pozůstatky velryby Timmyho zůstanou v moři u dánského ostrova

Pozůstatky keporkaka zvaného Timmy zůstanou v moři u dánského ostrova Anholt, kde je moře vyplavilo. Místní úřady s nimi nehodlají nijak manipulovat, uvedlo ministerstvo životního prostředí německé spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Velryba v březnu a dubnu několikrát uvázla na mělčině na severu Německa, v květnu ji dobrovolníci odvezli do Severního moře. Následně ale keporkak uhynul.
před 5 hhodinami

Počet nelegálních vstupů do EU loni klesl o 26 procent, míra návratů vzrostla

Nelegální cestou loni přišlo do Evropské unie o 26 procent méně lidí ve srovnání s rokem 2024, vyplývá z nejnovější zprávy Evropské komise o stavu Schengenu. Podle ní se rovněž podařilo docílit efektivnějších návratů lidí, kteří nemají právo pobývat v EU. Míra návratů dosáhla hodnoty 28 procent, což je nejvyšší úroveň za posledních deset let.
před 6 hhodinami

Loď s hantavirem zakotvila v Rotterdamu k dezinfekci

Do nizozemského přístavu Rotterdam v pondělí dopoledne připlula výletní loď MV Hondius, na níž se v dubnu objevila nákaza smrtelným hantavirem. Plavidlo, z něhož se cestující vylodili už dříve, dovezlo 25 členů posádky, dva lékaře a tělo jedné ze zemřelých cestujících, informují tiskové agentury. Přímo z lodi míří posádka do karantény, kde by měla strávit šest týdnů. Loď čeká důkladná dezinfekce.
před 6 hhodinami
Načítání...