Ekosystém je jako pyramida. Jak moc ji poničily australské požáry, nevíme, říká zoolog

8 minut
V Austrálii hrozí zhroucení pyramidy celého ekosystému
Zdroj: ČT24

Hořící oblasti na východě Austrálie skrápí silný déšť a podle meteorologů bude pršet ještě několik dnů. Plameny, které mají na svědomí až miliardu zvířat, by se tak měly přestat šířit. Podle Pavla Stopky z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však není vůbec jasné, jak velký dopad na ekosystém apokalypsa, která zpustošila teritorium větší než celé Česko a zničila i tisíce domů, bude mít.

„Shořelo pět až osm procent všech lesů, což je nějakých deset milionů hektarů,“ uvedl v Událostech, komentářích Pavel Stopka. 

„Jaký dopad to bude mít, nevíme. Nemáme prvotní analýzu, jak silný oheň byl. Když prohoří les do kořenového systému, tak může obnova trvat i sto let. Pokud se jenom převalí a vítr ho tlačí a shoří suchá tráva a suché větve, tak se les může obnovit docela rychle do několika let. Zazelená se i do několika týdnů, pokud tam budou dlouhodobější rovnoměrně rozložené srážky, pak může být obnova rychlá,“ dodal.

Odhady mluví o miliardě mrtvých zvířat

Podle prvních odhadů mohly požáry v Austrálii usmrtit až miliardu jedinců různých druhů. Mezi nimi i ty endemické, které se nikde jinde nevyskytují a hrozí, že mohou zmizet z povrchu Země.

„Jsou to stejně důležité druhy jako ty druhy, které známe z učebnic, protože my biologové se díváme na jakýkoliv ekosystém jako pyramidu,“ uvedl biolog. „Máme velké množství primárních producentů zelené hmoty, bakterie, houby. Pak máme konzumenty prvního řádu, které jsou na nich závislí, a konzumenty třetího řádu, to jsou predátoři.“

„Nevíme, které druhy jsou přesně klíčové. Když některé klíčové druhy zmizí, tak se celá pyramida může rozpadnout a ekosystém přestane fungovat,“ vysvětlil. 

Člověk může vlastnit půdu, ale nevlastní planetu

„To, co se musí dít, je podrobné zkoumání škod a předávání informací dál,“ dodal. Podle něj do budoucna přírodě a tím i lidskému druhu nepomohou krátkodobá a rychlá řešení.

„Nesmíme přírodu dále fragmentovat a musíme úplně změnit způsob uvažování o přírodě, o naší planetě a myslím, že to v budoucnosti dojde až na úroveň uvažování o vlastnictví půdy, protože člověk může vlastnit půdu, ale nevlastní planetu,“ dodal.

Podle něj ale požáry v Austrálii probíhají pravidelně desetitisíce let. „To znamená, že rostliny jsou částečně adaptovány na požáry, třeba blahovičníky mají semena v dřevnatých tobolkách, které musí ohořet, aby potom mohla znovu vyklíčit,“ nastínil schopnosti přírody přizpůsobit se vnějším vlivům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 3 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 3 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 10 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 12 hhodinami
Načítání...