Egyptologové nedaleko Káhiry odkryli faraonovu hrobku, v níž našli zachovalou mumii, která je možná vůbec nejstarší nalezenou v Egyptě. S odkazem na archeologický tým, který vykopávky vedl, o tom informuje agentura Reuters.
Egyptologové v odkryté faraonově hrobce našli možná nejstarší mumii
Mumii starou 4300 let archeologové nalezli na dně patnáctimetrové šachty v nedávno odkryté skupině hrobek z páté a šesté dynastie poblíž stupňovité pyramidy v Sakkáře, řekl novinářům šéf archeologického týmu a bývalý ministr pro památky Zahí Havás.
Mumie muže jménem Hekašepes byla uložena ve vápencovém sarkofágu, který byl zapečetěn. „Tato mumie je možná nejstarší a nejkompletnější mumií, která byla dosud v Egyptě nalezena,“ uvedl Havás v prohlášení.
Mezi dalšími nalezenými hrobkami byla i hrobka patřící Chnumdžedefovi, inspektorovi úředníků, dozorci urozených a knězi za vlády Venise, posledního faraona páté dynastie. Byla vyzdobena výjevy z každodenního života. Další hrobka patřila Merimu, „strážci tajemství a pomocníkovi velkého vůdce paláce“.
Mezi hrobkami byly nalezeny četné sochy, včetně jedné představující muže, jeho ženu a několik služebníků, uvádí se v prohlášení.
Sakkára leží 24 kilometrů od Káhiry a je tam rozsáhlá nekropole, která patřila k někdejšímu hlavnímu městu starověkého Egypta Memfisu. Tamní naleziště jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od 70. let minulého století.