Džihádisté ničí další památky - v iráckém Chorsábádu i v Libyi

Bagdád - Bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) podle iráckých úřadů poničili části dalšího starověkého města. Přesný rozsah škod, které v Chorsábádu nedaleko Mosulu napáchali, ale není znám. Památky jiných kultur a vyznání začali ničit i libyjští radikálové, kteří se hlásí k IS. Pod lžícemi bagrů a kladivy prý zmizelo v této severoafrické zemi několik súfiských svatyní.

Sedmadvacet staletí starý Chorsábád byl jedním z významných měst v Asyrské říši a proslul díky obřím sochám okřídlených býků s lidskou hlavou. Irácké úřady uvedly, že už několik dnů ověřovaly informace o tom, že poté, co islamisté ničili památky ve starověkých městech Hatra, Nimrúd a Ninive, napáchali škody i v Chorsábádu. „Byly strženy městské zdi a některé části chrámů, ale přesný rozsah škod neznáme. Drancovali tam a pak bourali,“ řekl šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd.

Islámský stát vyhlásil v části Iráku a Sýrie chalífát. Na území, které ovládá, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu. Jeho členové ničí prastaré památky, nicméně podle úřadů leckde ničí jen kopie a originály prodávají, aby získali peníze. Zvěrstva IS na starověkých pokladech odsoudila OSN jako válečný zločin a útok proti společnému dědictví celého lidstva, řádění islamistů tím však nezastavila.

Irák požádal mezinárodní leteckou koalici, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, aby archeologická naleziště ochránila. Rašíd také uvedl, že Irák Američany požádal o satelitní snímky Chorsábádu a Hatry, aby odborníci mohli vyhodnotit rozsah škod. Američané je ale prý ještě nedodali. Jen v severoirácké provincii Ninive mají radikálové z IS pod kontrolou 1700 archeologických nalezišť, řekl Rašíd.

Památky v iráckém Chorsábádu
Zdroj: Marie-Lan Nguyen/Wikipedia

Radikálové ničí památky už i v Libyi

Také libyjští radikálové, kteří se hlásí k hnutí Islámský stát, začali prý po vzoru své mateřské organizace ničit památky připomínající jiné kultury a vyznání. Fotografie zachycující demolici památek zveřejnila libyjská odnož IS na svém twitterovém účtu. Muži, kteří svatyně ničí, jsou údajně členy „náboženské policie“. Není zcela jasné, kdy ani kde k ničení pamětihodností došlo. Sami autoři příspěvku uvádějí, že se tak stalo v „Tripoliské provincii“.

Radikální skupiny, které se hlásí k IS po celém muslimském světě, se často označují za provincie chalífátu, jenž loni v červnu na území Sýrie a Iráku vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí. Například egyptská odnož IS se označuje za Sinajskou provincii.

Súfismus je mystická forma islámu, která se objevila v 8. století a je plná rituálů a zaříkávání. Na rozdíl od islamismu se vyznačuje velkou tolerancí. Hrobky svatých mužů súfismu považují radikálové za modlářství. Případy jejich ničení se objevily už i na jiných místech muslimského světa, například v maliském Timbuktu.

Islamisté ničí památky v Libyi
Zdroj: ČT24/Twitter

Italský novinář Ferrari se obává atomizace Blízkého východu

Jak v rozhovoru pro ČT24 poznamenal italský novinář a expert na muslimské země Antonio Ferrari, na Blízkém východě je celá řada států, které již vlastně nejsou státy. „Stát má hranice, území – a my vlastně nevíme, kde je Islámský stát, kde je Sýrie, kde je Irák. Nevíme ani přesně, kde je stát v Libyi, protože ta se nachází v rukou kmenů. A také nevíme, jak to vypadá v Kurdistánu, kde je pět menších oblastí,“ připomněl. Skutečnost, že zde jsou státy, které přestávají existovat, je důvod k velikému znepokojení. V budoucnosti budeme čelit tomu, že nebudou jasné hranice. Znovusjednocení Blízkého východu zřejmě nebude možné a hrozí spíše další atomizace této oblasti, poznamenal Ferrari.

10 minut
Antonio Ferrari: Na Blízkém východě nebudou jasné hranice
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Papež na jednání s Pavlem ve Vatikánu přijal pozvání do Prahy

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. Hovořili spolu mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal Pavel, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu. Lva XIV. pozval na návštěvu Česka, což podle něj hlava katolické církve přijala. Věří, že se návštěva uskuteční brzy.
10:50Aktualizovánopřed 12 mminutami

Počet obětí srážky vlaků ve Španělsku stoupl na čtyřicet

Počet obětí po nedělní srážce dvou rychlovlaků v Andalusii na jihu Španělska vzrostl podle místních médií na čtyřicet. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. České úřady nemají informace od tom, že by se nehoda týkala českých občanů, vyšetřování ale ještě neskončilo. Španělský ministr dopravy Óscar Puente srážku označil za extrémně podivnou, příčiny neštěstí nejsou známé. Na trase mezi Madridem a jihošpanělskou provincií zrušily úřady více než dvě stě železničních spojů.
07:43Aktualizovánopřed 19 mminutami

Prokurdské síly ohlásily dohodu s Damaškem, brzy nato se opět střetly

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Stalo se tak poté, co ji v neděli ohlásil prozatímní syrský prezident Ahmad Šará. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Navzdory ujednání ale v pondělí započala nová vlna konfliktu a SDF ztratily kontrolu nad věznicí s tisíci členy teroristického Islámského státu.
00:44Aktualizovánopřed 22 mminutami

Už necítím povinnost myslet čistě na mír, napsal Trump do Norska

Americký prezident Donald Trump v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahrovi Störeovi napsal, že už necítí povinnost myslet čistě na mír poté, co za své mírové úsilí nedostal Nobelovu cenu. Šéf Bílého domu opět zdůraznil svůj záměr získat Grónsko, arktický ostrov, který je autonomním územím Dánska. V rozhovoru s televizí NBC později Trump odmítl říct, jestli by k získání Grónska použil sílu. V minulosti to nevyloučil.
10:29Aktualizovánopřed 50 mminutami

Českým zbrojařům už kapacity v tuzemsku nestačí

Investice českých zbrojařů v zahraničí rostou. Firmy tam zakládají výrobu nebo kupují jiné společnosti. Stojí za tím snaha rozšiřovat své portfolio i to, že kapacity v Česku už nestačí. Firmu Fiocchi, která letos slaví 150 let své existence, vlastní ze sta procent tuzemský zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG). Italská společnost má kromě muničních továren nedaleko Milána a v Boloni závody také ve Velké Británii nebo Spojených státech. Americká půda je lákavá i pro českého výrobce leteckých motorů PBS Group. Loni tam spustil sériovou výrobu a teď už hledá místa pro další továrny. Už dříve na americkému trhu – pod českým vedením – expandoval i Colt. Největší tuzemský holding CSG zároveň vstoupí na burzu – podle agentury Bloomberg to bude v pátek v Amsterodamu.
před 1 hhodinou

Bulharský prezident Radev oznámil, že podá demisi

Bulharský prezident Rumen Radev sdělil, že v úterý podá demisi, uvedly tiskové agentury. Svým krokem podle agentury Reuters vyvolal spekulace, že založí vlastní stranu, která by se ucházela o přízeň voličů v předčasných volbách. Ty zemi čekají nejspíše na jaře.
19:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
18:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

The Times píší, že po protestech v Íránu je přes šestnáct tisíc obětí a statisíce raněných

Britský deník The Times s odkazem na zprávu íránských lékařů uvedl, že protesty v Íránu si vyžádaly 16 500 mrtvých a 330 tisíc zraněných. Většina obětí je podle těchto informací mladší třiceti let, přičemž policie podle svědectví nejčastěji střílí do oblasti hlavy, krku nebo hrudníku. Šéf íránské policie dal v pondělí podle agentury AFP lidem tři dny na to, aby se sami přihlásili úřadům, pokud se neúmyslně zapletli do protestů. Přislíbil jim větší shovívavost.
11:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...