Druhý úkol ve volném prostoru splněn, hlásí Discovery

Mys Canaveral (Florida) – Po 6 hodinách a 39 minutách mohla posádka raketoplánu Discovery poslat zprávu o úspěšném dokončení druhého výstupu do volného prostoru, při kterém byla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) instalována nová nádrž na tekutý čpavek. Více než osmisetkilogramové těleso, které je součástí chladicího systému stanice, připevnili astronauti na místo starého zásobníku, který odmontovali při prvním výstupu v noci z úterý na středu SELČ. Podle agentury DPA jde o nejtěžší předmět, s jakým kdy astronauti v kosmickém prostoru manipulovali.

Astronauti Danny Olivas a Christer Fuglesang na pracovní směnu vně orbitálního komplexu vyrazili s mírným zpožděním, které způsobil drobný problém s Olivasovou přilbou. Původně NASA zvažoval uspíšení výstupu pro případ, že bude nutné upravit oběžnou dráhu stanice, aby se vyhnula prolétávajícímu kusu staré francouzské rakety Ariane 5. Další analýzy ale potvrdily, že toto „kosmické smetí“ nepředstavuje žádné nebezpečí a nebude třeba provést žádný úhybný manévr.

Více než osmisetkilogramovou nádrž, která je součástí chladicího systému stanice, připevnili astronauti na místo starého zásobníku, který odmontovali při prvním výstupu v noci z úterý na středu SELČ.

Práce na ISS (zdroj: ČT24)

Nynější posádka se do kosmu podívá naposledy v sobotu

Posádka má během devítidenního pobytu na orbitálním komplexu v plánu vystoupit do volného prostoru celkem třikrát. Třetí, tedy poslední výstup je plánován na sobotu a astronauti by při něm měli položit na vnější stěnu stanice asi 20 metrů kabelu. Discovery zůstane u ISS do úterý, přistání na Mysu Canaveral se plánuje na 11. září.

Lety raketoplánů mají skončit v roce 2010. Do té doby je naplánováno ještě šest letů k ISS, během nichž by mělo být dokončeno budování stanice. Náhrada za raketoplán zatím neexistuje, dopravu astronautů na oběžnou dráhu a zpět na Zemi bude zajišťovat Rusko starými, ale osvědčenými loděmi Sojuz.

Vydáno pod