Dotování benzinu má v Nigérii skončit. Rozhodnutí nového prezidenta vyhnalo ceny nahoru

3 minuty
Horizont ČT24: Nigérie se potýká s prudkým růstem cen benzinu
Zdroj: ČT24

Nigérie je největší ekonomikou Afriky. A také jedním z největších producentů ropy na tomto kontinentě. Navzdory svému bohatství ji země není schopna rafinovat a benzin a naftu desítky let dováží. Od sedmdesátých let navíc pohonné hmoty nigerijským řidičům štědře dotuje. S tím chce skončit nový prezident Bola Tinubu. Odkdy přesně, není jasné. Spekuluje se o 30. červnu. Jeho rozhodnutí přesto způsobilo v zemi paniku a strmý růst cen nejen benzinu.

Nigerijští řidiči stojí v dlouhých kolonách a dohadují se. Každý se chce dostat na čerpací stanici a natankovat. Jenže na řadě míst jsou pumpy uzavřené. A tam, kde mají zásoby, prodávají benzin třikrát dráž než minulý měsíc.

Raketový růst cen způsobilo rozhodnutí nové hlavy státu skoncovat s dotacemi pohonných hmot. Jen minulý rok vyšly chudou zemi v přepočtu na devět set milionů korun denně. To je podle vlády neudržitelné. Prezident tvrdí, že tahá za záchrannou brzdu, jinak by se podle něj ekonomika zhroutila. „Připouštím, že rozhodnutí dopadne na masy lidí. Soucítím s vámi,“ vzkázal Tinubu.

Výjimkou není ani sedmadvacetiletá Rejoice Chukwuneke. Na začátku května získala novou práci. V bance pracuje na marketingovém oddělení. Radost ale trvala jen chvíli. Za cestu do nového zaměstnání nyní zaplatí ještě jednou tolik. Proto zvažuje, že podá výpověď. „Pokud bych v té práci pokračovala, na konci měsíce bych si musela půjčit, abych se mohla najíst. Teď utratím osmdesát procent výplaty jen za dopravu. Doufám, že seženu práci v okolí svého bydliště,“ podotkla.

Většina Nigerijců nepotřebuje benzin jen do aut, ale hlavně do generátorů. Ty nahrazují nespolehlivé dodávky elektřiny. Například jedna dílna na okraji největšího města v zemi nyní vyrábí dveře se ztrátou. Klient si je objednal ještě v době, kdy byly náklady poloviční. Noví zákazníci budou muset podle majitele zaplatit více.

Díky dotacím zaplatili dosud Nigerijci za litr benzinu v přepočtu devět korun. Téměř dvě třetiny lidí ale nemají na den ani 44 korun. Prezident slibuje, že ušetřené peníze investuje do modernizace země, včetně ropného průmyslu, aby země zpracovávala vlastní ropu a nedovážela ji ze zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 5 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 6 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
před 7 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 11 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 15 hhodinami
Načítání...