Do Jižní Koreje zamíří americké jaderné ponorky. Soul se nukleárního arzenálu vzdá

3 minuty
Události: USA a Jižní Korea uzavřely přelomovou dohodu o jaderné spolupráci
Zdroj: ČT24

Spojené státy a Jižní Korea uzavřely přelomovou dohodu proti jaderné hrozbě Pchjongjangu. Washington bude na jihu Korejského poloostrova pravidelně rozmisťovat americké ponorky s nukleárními zbraněmi. Zároveň tam vyšle další strategické zbraně včetně bombardérů. Soul na oplátku nebude vyvíjet vlastní jaderné rakety.

Spojené státy pošlou poprvé po čtyřech dekádách ponorku s jadernými zbraněmi do Jižní Koreje. „Naše země se dohodly na okamžitých prezidentských konzultacích v případě severokorejského jaderného útoku. Budeme reagovat rychle a rozhodně s využitím veškeré síly včetně amerických jaderných zbraní,“ konstatoval jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

Pro Soul znamená dohoda velký úspěch. Jihokorejští politici se delší dobu snažili přimět administrativu amerického prezidenta Joea Bidena, aby je víc zapojila do plánovaní, kdy a za jakých okolností použít proti Severní Koreji jaderné zbraně, což se nyní podařilo.

Americká jaderná ponorka USS Pennsylvania
Zdroj: ISIFA

Víc vojenských cvičení

Součástí „Washingtonské deklarace“ je vytvoření nové bilaterální pracovní skupiny, která by posílila roli Jižní Koreje při tvorbě amerických krizových plánů. Dále je v plánu vystupňování společných vojenských cvičení a zapojení dalších částí amerického jaderného arzenálu do krátkodobých misí v Jižní Koreji.

Soul na oplátku nebude vyvíjet vlastní jaderné zbraně. V Jižní Koreji sílí pochybnosti o jaderném partnerství s USA a hlasy volající po vývoji vlastního jaderného arzenálu. Podle průzkumu zveřejněného na začátku měsíce takový postup podporuje 64 procent Jihokorejců, píše agentura Reuters.

Přestože Spojené státy mají z minulosti smluvní závazek Jižní Koreu bránit, na poloostrově sílí pochybnosti, zda by Biden jaderné tlačítko opravdu stiskl. „Naše smlouva o vzájemné obraně je pevná. Zahrnuje i závazek k rozšířenému odstrašení včetně jaderné hrozby a jaderných odstrašovacích prostředků,“ zdůrazňuje šéf Bílého domu.

Biden a jeho jihokorejský protějšek Jun na summitu ve Washingtonu varovali, že „jaderný útok Severní Koreje na Spojené státy nebo jejich spojence či partnery… by znamenal konec režimu, pokud by se k takové akci rozhodl“.

Čínská kritika

Posílení spolupráce následně odsoudila Čína, která je klíčovým spojencem Pchjongjangu. Obě země varovala, aby „neprovokovaly konfrontaci“ se Severní Koreou, uvedla agentura AFP. „Všechny strany by se měly postavit k jádru problému (Korejského) poloostrova a hrát konstruktivní roli při podpoře mírového řešení této otázky,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

„To, co USA dělají… provokuje konfrontaci mezi stranami, podkopává režim nešíření jaderných zbraní a strategické zájmy ostatních zemí,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Dodala, že Spojené státy „zhoršují napětí na poloostrově, podkopávají regionální mír a stabilitu“ a jejich prohlášení „jsou v rozporu s cílem denuklearizace poloostrova“.

USA měly v minulosti na jihokorejském území stovky jaderných hlavic, v roce 1991 tyto zbraně definitivně stáhly, načež se Pchjongjang a Soul ve společné deklaraci zavázaly nevyvíjet takové zbraně. KLDR však slib opakovaně porušuje a minulý měsíc například oznámila test rakety vybavené maketou jaderné hlavice.

Letos už podle agentury AP odpálila kolem třiceti raket, loni jich bylo rekordních více než sedmdesát, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37AktualizovánoPrávě teď

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 35 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 1 hhodinou

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 4 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 5 hhodinami
Načítání...