Americká společnost Discovery získala nizozemskou licenci, která v souladu s pravidly Evropské unie umožní televizní stanici TVN 24 vysílat v Polsku, i když jí tamní úřady neprodlouží své povolení. Licenci, která vyprší 26. září, odmítá polský úřad pro vysílání obnovit už rok a půl. Televize je kritická vůči polské vládě a dolní komora parlamentu nedávno schválila návrh zákona, jenž má podle kritiků kabinetu umlčet právě TVN.
Discovery získala nizozemskou licenci, TVN 24 bude smět v Polsku vysílat dál
„V případě, že (polská) Národní rada pro vysílání TVN 24 licenci neobnoví, nizozemská licence nám umožní, v souladu s polským a unijním právem, pokračovat ve vysílání,“ uvedla jedna z šéfek společnosti Discovery Kasia Kieliová.
Polský portál Wirtualnemedia.pl upřesnil, že jde o licenci pro satelitní vysílání. „V souladu s unijním právem jsou satelitní licence získané v jednom z členských států platné v celé Evropské unii. V praxi tyto licence umožňují vysílání kanálů na satelitních platformách, v kabelových sítích a internetových streamovacích platformách,“ napsal server. Deník Gazeta Wyborcza poznamenal, že TVN 24, na rozdíl od dalších kanálů sítě TVN, vysílá přes satelit už nyní.
Discovery: Problém s novým zákonem to neřeší
Kieliová zároveň upozornila, že licence neřeší problém, jenž má společnost s návrhem zákona, který minulý týden schválil Sejm, tedy dolní komora polského parlamentu. „Budoucnost TVN a svobody slova v Polsku jsou stále ohroženy,“ podotkla.
Podle normy by žádná společnost mimo Evropský hospodářský prostor nemohla vlastnit kontrolní podíl v polských mediálních společnostech. Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že sdělovací prostředky v rukách zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Odpůrci zákona Kaczyńského postup považují za snahu umlčet vůči vládě kritickou TVN. Na obranu svobody médií v předvečer schvalování normy demonstrovaly v Polsku tisíce lidí.
Návrh zákona nyní míří do Senátu a pokud ho členové horní komory parlamentu schválí, bude vyžadovat ještě podpis polského prezidenta Andrzeje Dudy. Ten v neděli přislíbil, že bude hájit svobodu projevu a zásady vlastnického práva, což bylo široce interpretováno tak, že má v úmyslu zákon vetovat, píše AP.
Společnost Discovery minulý týden oznámila, že zahajuje právní kroky u mezinárodní arbitráže, kvůli „svévolnému a diskriminačnímu“ zacházení, které považuje za součást širšího zásahu proti svobodným médiím.