Desítky tisíc Bolivijců protestovaly proti uvěznění bývalé prezidentky

V Bolívii vyšly do ulic desítky tisíc lidí na protest proti uvěznění bývalé prezidentky Jeaniny Áňezové, na kterou byla v pondělí uvalena vazba kvůli obvinění ze vzpoury, spiknutí a terorismu. Informovala o tom agentura AFP. Áňezové a některým bývalým ministrům její vlády hrozí až 30 let vězení. Podle exprezidentky je stíhání politicky motivované a justice koná na příkaz vládní strany MAS. Ministr spravedlnosti Iván Lima uvedl, že záležitost musí řešit soud.

Vedle metropole La Paz lidé demonstrovali také v dalších významných městech jako Cochabamba či Santa Cruz. „Jediné, o co žádáme, je to, aby respektovali ústavní práva občanů Bolívie,“ řekl agentuře EFE pořadatel shromáždění v Cochabambě Marcelo Piérola.

Podle odhadů agentury AFP ve městě Santa Cruz, které patří k baštám opozice vůči socialistické straně MAS, vyšlo do ulic až 40 tisíc lidí.

Politička stála v čele země zhruba rok

Vyšetřovatelé obvinili Áňezovou a další představitele její politické frakce kvůli událostem z listopadu 2019. Tehdy pod tlakem masových protestů rezignoval prezident Evo Morales a po jeho odchodu z funkce se stala prozatímní prezidentkou Áňezová. Podle příznivců bývalého prezidenta se jednalo o státní převrat, Áňezová a její stoupenci naopak tvrdí, že předání moci se uskutečnilo v ústavních mantinelech. Při demonstracích před odchodem z funkce Moralese a po něm zahynulo přinejmenším 30 lidí.

Áňezová stála v čele Bolívie zhruba rok. Loni v listopadu vyhrál prezidentské volby kandidát strany MAS Luis Arce. Díky tomu se do země mohl vrátit i bývalý prezident Morales, který má na současnou vládu stále velký vliv.

V reakci na nynější demonstrace ministr spravedlnosti Lima prohlásil, že záležitost musí vyřešit soudy, a nikoliv ulice. „Usilujeme o to, aby byli odsouzeni k 30 letům vězení, protože se odehrály krvavé masakry,“ uvedl.

Obvinění a uvalení čtyřměsíční vazby na bývalou hlavu státu vyvolalo reakce i v zahraničí. Státy a instituce chtějí, aby obviněným bylo zaručeno právo na spravedlivý proces. Spojené státy uvedly, že sledují se znepokojením zadržení opozičních politiků.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzval k transparentnímu řešení. Generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro žádal propuštění Áňezové a bývalých ministrů. „Justiční soustava v Bolívii není schopna zaručit ani minimální standardy spravedlivého procesu,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně 69 lidí

Nejméně 69 lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píší agentury s odvoláním na tamní zdravotníky a civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 17 mminutami

Rusko, Ukrajina a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54Aktualizovánopřed 18 mminutami

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 41 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 49 mminutami

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 1 hhodinou

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 3 hhodinami

Ukrajina ztratila další stíhačku F-16

Ukrajina v noci na pátek přišla o víceúčelovou stíhačku F-16, přičemž pilot se před zřícením stroje úspěšně katapultoval. Příčinou incidentu byla blíže nespecifikovaná výjimečná situace na palubě letounu, který byl nasazen k odražení ruského útoku, uvedlo na platformě Telegram ukrajinské letectvo.
před 4 hhodinami
Načítání...