Čína v pondělí ohlásila další pokles počtu nových případů nakažených nemocí COVID-19, za neděli oznámila jen tři. Peking zároveň popřel obvinění ze šíření dezinformací o koronaviru. Reaguje tak na zprávu Evropské unie, podle které existují závažné důkazy o utajených čínských operacích na sociálních sítích.
Čína ohlásila pokles nových případů nakažených. Obvinění ze šíření dezinformací popírá
Peking mobilizuje síly kvůli kritice ze zahraničí. Na jedné straně odmítá nezávislé vyšetřování původu viru. V době, kdy v Evropě sílí tlak na vyšetření čínského postupu při vypuknutí koronavirové nákazy, se také podle některých diplomatů Peking opakovaně snažil působit na Brusel, aby zmírnil tón zprávy hovořící o čínských propagandistických snahách. Do sporu se už dříve dostala Čína také se Spojenými státy.
Co se týče čínských opatření proti nákaze, země povolila pekingským a šanghajským studentům vyšších ročníků znovu zasednout do školních lavic. Každý žák ale musí sedět na svém místě a omezí se dotykové plochy.
Další opatření v čínských školách představují oddělené lavice a průhledné plastové přepážky. Situace s nakaženými je přitom stále špatná v pohraničí s Ruskem. Čínský Charbin a další města evidují stovky případů.
Centrální obvod v hlavním městě jako riziková zóna
Ve Wu-chanu už naopak není jediný pacient s COVIDem-19. Odborníkům dělají starosti lidé, kteří mají po vyléčení střídavě negativní a zase pozitivní testy, někdy i po 70 dnech.
„V diagnostickém a léčebném schématu jsme stanovili standard pro propuštění z nemocnice. Na jeho základě považujeme všechny hospitalizované pacienty za vyléčené,“ tvrdí čínská inspektorka Národní zdravotnické komise Ťiao Ja-chuej.
Naopak v Pekingu stále platí přísná opatření. Největší centrální obvod, kde sídlí diplomatické mise a žijí cizinci, byl vyhlášen vysoce rizikovou zónou kvůli nákaze, kterou přinesli čínští studenti ze zahraničí.
Čeká se, zda a kdy začne zasedání parlamentu, který má schválit stimulační balíček pro ekonomiku. Z toho, nač kladou důraz státní média, se podle zpravodajky ČT v Asii Báry Šámalové zdá, že prioritou už není hospodářský růst, ale udržení zaměstnanosti a sociální stability. Z kontroly společnosti, zesílené kvůli epidemii, se může stát nový pořádek.