Čína nasadila do pátrání po zmizelém letadle vesmírné družice

Kuala Lumpur – Do pátrání po zmizelém dopravním letounu společnosti Malaysia Airlines se zapojila také Čína. Čínské úřady už prověřily všechny čínské cestující, ale neodhalily žádné sepětí s teroristy. Příbuzní čínských cestujících, kteří byli na palubě letu, pohrozili zahájením hladovky na protest proti údajně nedostatečnému poskytování informací ze strany Malajsie. Na pátrání po zmizelém letounu se už podílí 26 zemí – Čína do hledání zapojila i 21 vesmírných družic, které monitorují rozsáhlé oblasti.

Třetina z 239 lidí na palubě letadla byli Číňané a jejich rodiny deset dní po incidentu stále čekají na informace v jednom z pekingských hotelů. Dnes rozhořčení příbuzní obrátili svůj hněv proti čínským představitelům letecké společnosti a žádali o setkání s malajsijským velvyslancem. Kritici poukazují mimo jiné na to, že malajsijské úřady podle všeho věděly, že letadlo během cesty změnilo směr, ale zveřejnily tuto zprávu až po několika dnech. Peking v minulých dnech opakovaně obvinil malajsijské úřady ze špatného postupu při řešení případu.

Čínský ambasador v Malajsii Chuang Chuej-kchang dnes řekl, že čínské úřady pečlivě prověřily všechny čínské pasažéry, ale neodhalily žádné sepětí s teroristy. Jeho prohlášení zřejmě mělo odpovědět na spekulace, že by ve zmizení letadla mohli mít prsty muslimští separatisté z řad Ujgurů, národnostní menšiny žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.

Mohl B777 podletět radary?

Vyšetřování se stále více přiklání k hypotéze, že na zmizení letounu se mohli podílet piloti anebo jiná osoba na palubě, schopná letoun řídit. Experti v této souvislosti hojně skloňují variantu, že se stroj spustil do nižší letové hladiny, aby se tak vyhnul leteckým radarům. Názory na proveditelnost toho se liší.

Podle bezpečnostního konzultanta Jeffreyho Beattyho radary mají řadu „slepých míst“ a pohyb v nízké výšce za účelem úniku před jejich signálem je možný. „V této části světa je možné letět přes hory a být pro radary neviditelný. Zkušený pilot nebo kdokoliv, kdo chtěl letět tímto směrem, může zjistit, kde se radary nacházejí podle toho určit umístění slepých míst,“ sdělil bývalého agenta FBI Beatty americké CNN.

Ilustrační foto
Zdroj: imago stock&people/ČTK

Včera malajsijský deník New Straits Times uvedl, že letadlo mohlo letět pouhých 1 500 metrů nad mořem nebo ještě níž a využít hornatý terén jako zákryt před radary. Malajsijské úřady ovšem vzápětí tuto teorii odmítly. Ani americké úřady, které jsou do hledání letadla zapojeny, nevěří, že by stroj s rozpětím přes 60 metrů, jehož dráha pro přistání je dlouhá kolem jednoho kilometru, mohl někde bez úhony přistát.

„Tohle letadlo je jako létající autobus. Dostat se s ním pod radary je mnohem složitější, než si mnoho lidí uvědomuje,“ tvrdí bývalý pracovník americké rozvědky CIA Buck Sexton. Navíc na provedení tohoto obtížného manévru jsou vyškoleni pouze vojenští piloti, nikoliv piloti velkých dopravních letadel. „Piloti linkových spojů nejsou trénováni na vyhýbání se radarům,“ dodal letecký konzultant společnosti Spectrum Group Keith Wolzinger, jenž sám Boeing 777 pilotuje. „My jsme rádi na očích.“

S hledáním letadla pomáhají miliony lidí na webu

Najít pohřešované letadlo chtějí na internetu zhruba tři miliony lidí, a to pomocí satelitních snímků zobrazujících území o rozloze 24 tisíc kilometrů čtverečních. Poskytla je americká společnost DigitalGlobe. Svůj projekt zahájila na stránkách tomnod.com 11. března. Vyzvala veřejnost, aby začala prohledávat snímky s vysokým rozlišením z pěti jejích satelitů, a pokusila se tak pomoci při hledání. Odezva byla tak velká, že minulý týden způsobila přetížení počítačů.

Dobrovolníci pátrající na internetu od té doby v debatách poukázali na řadu míst, kde nalezli předmět ve tvaru letadla. „Má to tvar letadla, ale pochybuji. Podobný tvar je na mapovém výseku 112075, taky blízko řeky… nejspíš jsou to potopené stromy,“ napsal uživatel pod jménem Rasande Tyskar Youness Mikou. „Je to trochu malé, ale tvarem to určitě letadlo připomíná,“ odpověděla mu diskutérka s přezdívkou Alice von Malice. Další pátrající zmiňují oblasti, kde podle jejich zdání plují na moři sedadla stroje, trosky, velké olejové skvrny či dokonce „socha Ježíše“.

Firma pomocí svých programů vybírá nejslibnější stopy, na něž je uživatelé upozorňují. Zvlášť velkou pozornost věnuje oblastem, které jako možné místo nálezu podezřelých předmětů označí víc lidí. „Analytici firmy prověří označená místa a vyberou zhruba deset nejvýznačnějších. Informace pak předají zákazníkům a úřadům,“ uvedla společnost DigitalGlobe. Na zhruba 257 milionech zhlédnutých snímků už dobrovolníci označili 2,9 milionu potenciálně zajímavých oblastí.

Pátrání po pohřešovaném letounu Boeing 777 se původně upíralo na oblast kolem malajsijských břehů, tedy do míst posledního kontaktu s dispečery. Na základě předpokladů, že někdo záměrně odpojil komunikační zařízení stroje a během letu ho přinutil změnit směr, byly vytyčeny nové zóny hledání - první mezi severem Thajska a Kazachstánem, včetně oblasti Sin-ťiang a Tibetu na západě Číny, druhá pak v jižní části Indického oceánu na jih od Indonésie. Spekuluje se, že po přerušení kontaktu s dispečery letadlo pokračovalo v cestě ještě několik hodin.

Austrálie, která řídí pátrání v jižním sektoru, dnes uvedla, že pátrání na jihu Indického oceánu potrvá „několik týdnů“. A to i přesto, že australské úřady radikálně zúžily svou část prohledávaného území na 600.000 kilometrů čtverečních, tedy na pouhá tři procenta z původně vytyčené oblasti 19 milionů kilometrů čtverečních.

Australský námořní bezpečnostní úřad dodal, že území určené k prohledávání bylo zmenšeno po konzultaci s experty na základě dat, která zachytily satelity a která pravděpodobně vysílalo pohřešované letadlo, přičemž v úvahu se bralo i počasí a pohyb vod v oceánu v době po možném zřícení letadla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rakouskou vládu dočasně povede Schallenberg

Dočasným rakouským kancléřem bude ministr zahraničí Alexander Schallenberg (ÖVP), který tento post v roce 2021 už krátce zastával. Oznámil to úřad spolkového prezidenta Alexandera Van der Bellena. Stávající lidovecký (ÖVP) kancléř Karl Nehammer chce v pátek funkci opustit. Úmysl rezignovat oznámil už o víkendu po krachu jednání o vládní koalici se sociálními demokraty (SPÖ) a liberálním hnutím NEOS.
před 1 hhodinou

Plameny v Los Angeles zachvátily i čtvrť s vilami hollywoodských hvězd

Tisíce obyvatel amerického města Los Angeles a jeho okolí prchaly v úterý před rychle se šířícími požáry, které rozdmýchává silný vítr. V oblasti během několika hodin vypukly na třech různých místech, úřady nařídily evakuaci nejméně třiceti tisíc lidí. Oheň ohrožuje tisíce budov a některé z nich již pohltil, informují americká média.
05:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

New York zpoplatnil vjezd do centra. Trump to plánuje zrušit

New York se rozhodl zpoplatnit vjezd do nejrušnější části Manhattanu, cílem je omezit dopravní zácpy. Podobný krok již udělal Londýn nebo Stockholm, ale v USA je New York první. Kvůli opatření město nainstalovalo stovky mýtných bran, kamer a speciálních značek. Některým lidem – často těm z předměstí – se zpoplatnění vjezdu nelíbí. Mezi odpůrci je i zvolený americký prezident Donald Trump, který slíbil, že opatření po nástupu do Bílého domu zruší.
před 4 hhodinami

„Absurdní teorie“, kritizuje ruské úřady za přístup k pádu letadla Ázerbájdžán

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev obvinil Rusko, že se snaží krýt situaci kolem pádu letadla v Kazachstánu z konce prosince. Při něm zemřelo 38 lidí, dalších 29 vyvázlo se zraněním. Podle Ázerbájdžánu zasáhla stroj ruská protivzdušná obrana a od Moskvy žádá potrestání viníků a odškodné pro rodiny obětí. Kreml slíbil, že úřady incident prošetří.
před 7 hhodinami

Francie si připomíná deset let od útoků na Charlie Hebdo a košer supermarket

Francie si připomíná deset let od atentátu na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, při němž dva islamisté automatickými zbraněmi zastřelili dvanáct lidí, včetně osmi členů redakce. Francouzský prezident Emmanuel Macron a starostka Paříže Anne Hidalgová na vzpomínkové akci uctili památku obětí. Atentát šokoval zemi a rozpoutal debatu o náboženství a svobodě vyjadřování.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zemřel Jean-Marie Le Pen, bývalý vůdce francouzské krajní pravice

Ve věku 96 let zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší vůdce francouzské krajní pravice. Byl zakladatelem strany Národní fronta (FN), která byla později přejmenována na Národní sdružení (RN). O jeho úterním úmrtí informuje agentura AFP s odvoláním na rodinu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Trump připustil použití nátlaku k získání Grónska či Panamského průplavu

Zvolený americký prezident Donald Trump nevyloučil použití vojenského nebo ekonomického nátlaku k získání Panamského průplavu či Grónska. Trump zároveň vyloučil, že využije vojenskou sílu k připojení Kanady, chce ale použít sílu ekonomickou. Prohlásil také, že by členské země NATO měly na obranu dávat pět procent HDP.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Stovky zaměstnanců McDonald's v Británii žalují firmu kvůli obtěžování

Přes sedm set zaměstnanců amerického fastfoodového řetězce McDonald’s v Británii se přidalo k žalobě podané na společnost kvůli obtěžování, uvádí server britského deníku The Guardian. Své nadřízené viní mimo jiné z diskriminace, homofobie či sexuálního obtěžování. Žaloba se týká stovek restaurací. Skandál odhalila před více než rokem stanice BBC.
před 15 hhodinami
Načítání...