Češi pomáhají v Izraeli odkrývat chrámový komplex Tel Moca

3 minuty
Události: Čeští archeologové v Izraeli
Zdroj: ČT24

Za účasti českých archeologů probíhá na západním okraji Jeruzaléma odkrývání chrámového komplexu Tel Moca. Lokalitu objevili náhodně při záchranném výzkumu kvůli výstavbě dálnice před třiceti lety. Rozsáhlá svatyně zřejmě představuje nejstarší podobu náboženské praxe judaismu. Zároveň jde o archeologickou hádanku, protože bible o ní mlčí, dodává zpravodaj ČT na Blízkém východu David Borek.

Neromantické prostředí pod betonovým mostem ukrývá jedno z nejcennějších archeologických nalezišť v Izraeli. Roku 1993 dostal izraelský archeolog Alon De Groot úkol obhlédnout budoucí staveniště dálnice. „Už když jsem si to tady začal obhlížet, všiml jsem si, že všude v zemi, na terénních terasách, se nacházejí keramické střepy,“ říká De Groot. 

I nyní se chodí dívat na místo svého životního objevu. Už ale jen jako penzista. Pracuje tu nová generace archeologů. Z podloží vystupují obrysy starověkého chrámu.

Bible záhadně mlčí

„Když za králů Davida a Šalamouna vyrůstal chrám v Jeruzalémě, tak ve stejnou dobu kdosi na tomto místě postavil svatyni, která měla stejný tvar, stejnou orientaci, stejné dispozice a stejnou velikost,“ řekl v srpnu 2021 izraelský archeolog Oded Lipschits.

Jenže bible záhadně mlčí. Lokalitu zmiňuje jen letmo,  ve výčtu tehdejších měst, pod jménem Mosa, poznamenává zpravodaj ČT.

Vedoucí týmu českých archeologů Filip Čapek se domnívá, že zmínky o svatyni v Tel Moca byly ve Starém zákoně potlačeny úmyslně. „V pozdějších dobách se vytvářela jiná podoba paměti o minulosti a kult. A náboženství bylo centralizováno do Jeruzaléma. Takže ta místa s chrámy, jedním z nich je Tel Moca, byla v těch vzpomínkách přikryta.“ Kamenné zdi tak odhalují neznámou prehistorii judaismu.

Vykopávky potrvají nejméně další dva roky

V úrodném údolí na západním okraji Jeruzaléma žili lidé už v pravěku. „Tam bylo velké neolitické osídlení z 9. a 8. tisíciletí před naším letopočtem, takže skutečně velmi staré osídlení,“ říká Čapek. 

Každá sezóna přináší nové objevy. Například sošku koně z 8. až 6. století před naším letopočtem. 

Probírat se sídelními vrstvami, které zachycují deset tisíc let lidské historie, je složitý a pomalý proces. Vykopávky na tomto místě budou pokračovat minimálně příští dva roky, dodává Borek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 5 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 9 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...