Češi a Slováci jednali společně. Požadují důslednou ochranu vnějších hranic Evropské unie

Vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem po rozdělení někdejšího společného státu se staly pro mnohé regiony ve světě inspirací a příkladem hodným následování, řekl slovenský premiér Robert Fico při společném zasedání obou vlád. Země budou pokračovat v naplňovaní společných projektů v oblasti infrastrukturních propojení a ochrany vzdušného prostoru. Podle šéfa české vlády Bohuslava Sobotky by smlouva o společné ochraně vzdušného prostoru mohla být podepsána do konce letošního roku.

Český premiér považuje společná jednání vlád za výraz nadstandardního přátelství obou zemí. „Je v evropském kontextu výjimečné a je jedinečnou platformou k jednání o věcech, které nás spojují,“ ujistil Sobotka.

Takových témat je řada, aktuálně je to například shoda obou politických reprezentací na nutnosti posílit ochranu vnějších hranice EU s cílem
omezit příliv uprchlíků či na potřebě udržet jednotu EU při vyjednáváních
s Londýnem o podmínkách brexitu.  

Společné zasedání vlád Česka a Slovenska
Zdroj: @strakovka

„Je pro nás do značné míry nepřijatelná představa, která se čas od času objevuje ve spekulacích, že by snad Británie měla mít zajištěn přístup na evropský trh a na druhou stranu by nebylo zajištěno rovné zacházení se zaměstnanci ze zemí Evropské unie, kteří dnes v Británii pracují. To je pro Česko nepředstavitelná věc,“ zdůraznil Sobotka.

Mimořádně dobré vzájemné vztahy obou zemí potvrdil i Fico: „Vynikající a v Evropě a ve světě zřídkavá podoba úzké spolupráce, jejímž symbolickým a praktickým vyjádřením jsou pravidelná společná zasedání vlád, je především také vyjádřením naší jazykové a kulturní blízkosti, naší vzájemné provázanosti ve všech oblastech.“

Zajímavou kapitolou nadstandardních česko-slovenských vztahů je to, že je nijak nenarušila ani odlišná politická orientace politických reprezentantů, kteří byli v danou chvíli ve vládě, ať už v Česku nebo na Slovensku.
Pavel Hynčica
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Nesmíme spoléhat, že naše přátelství bude zachováno, upozornil Fico

Za potěšující označil slovenský premiér skutečnost, že podle průzkumů Češi považují Slováky za nejbližší národ a platí to i naopak. „Je to obrovská hodnota v tomto nepokojném a turbulentním světě,“ zdůraznil. Podle něj ovšem Česko ani Slovensko nesmějí spoléhat na to, že vynikající vztahy mezi oběma státy budou automaticky zachovány.

„Potřebujeme vyvíjet nové a nové politické úsilí o udržování a efektivní využívání potenciálu našich vztahů ve všech oblastech a vysílat našim společnostem nová poselství, že naše přátelství a spolupráce mají velkou hodnotu a že stojí za to je posilovat,“ podotknul předseda slovenské vlády.

Důraz na projekty silničního propojení i modernizace železničního koridoru

Česká i slovenská vláda chtějí nadále podporovat projekty silničního propojení Zlínského a Trenčínského kraje, jakož i z Frýdku-Místku do Žiliny. V oblasti železniční dopravy je plánovaná modernizace koridoru z Břeclavi přes Bratislavu do jihoslovenského Štúrova.

Společná ochrana vzdušného prostoru byly i tématem loňského setkání české a slovenské vlády. Projekt takzvaného společného nebe ovlivní i rozhodnutí slovenské vlády o tom, jaké stroje bude země využívat při ochraně vzdušného prostoru. Slovenská armáda využívá letouny MiG-29. Bratislava zatím nerozhodla, zda bude prodlužovat životnost těchto strojů, nebo si pronajme stíhačky JAS-39 Gripen, které využívá i české stíhací letectvo.

obrázek
Zdroj: ČT24

Sobotka očekává, že dohoda obou zemí o ochraně vzdušného prostoru bude připravena ještě letos. „V tuto chvíli je dohoda ve fázi, kdy už může být dokončena. Očekávám, že by se tak mohlo stát do konce letošního roku,“ poznamenal český premiér.

Díky našim skvělým vztahům jsou ta rokování velmi otevřená, přátelská, konkrétní a po obsahové stránce velmi plodná. Neztrácíme vztah zdvořilostmi a jdeme přímo na věc.
Miroslav Lajčák

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) později novinářům řekl, že smlouva, kterou musí ratifikovat Parlament a podepsat prezident, by měla mluvit o spolupráci i proti nevojenským cílům, například letadlu, které je předmětem únosu teroristů.

Společné oslavy tří výročí

Slovensko a Česko též připravují společné oslavy  100. výročí vzniku Československa (1918), dále tzv. pražského jara (1968) i vzniku obou samostatných států (1993). U příležitosti zasedání vlád podepsali zástupci šesti kulturních institucí z ČR a Slovenska memorandum o spolupráci při přípravě kulturních akcí. „Tři výročí jsou důvodem pro to, abychom na úrovni našich kulturních institucí a občanské společnosti připravili program oslav,“ uvedl Sobotka. 

„Oslavy a připomínky významných historických výročí považuji za neopakovatelnou příležitost ukázat, především mladé generaci, význam a přínosy 74leté existence ve společném československém státě, jakož i spolupráce Slovenské republiky a České republiky po rozdělení československé federace,“ řekl Fico.

Tradice společných zasedání české a slovenské vlády začala v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně, v dubnu 2014 následovalo setkání ve Skalici, naposledy se vlády setkaly loni v květnu na jihomoravském zámku Valtice. V podobném formátu česká vláda zasedá rovněž s vládami Polska a Izraele, obě země už letos navštívila.