Černobylská katastrofa vedla k návratu 2000 krajanů z Ukrajiny

Praha - Chtěli uniknout před následky černobylské katastrofy, a protože patřili k volyňským Čechům, požádali v roce 1990 tehdejšího prezidenta Václava Havla o možnost žít v Československu. Federální vláda ještě v říjnu téhož roku jejich žádost vyslyšela. A tak v letech 1991 až 1993 1812 ukrajinských Čechů opustilo své domovy, kde museli nechat veškerý svůj majetek prakticky bez náhrady. První skupina takzvaných černobylských Čechů překročila československo-sovětskou hranici ve Vyšném Nemeckém právě 25. dubna 1991.

Dvanáct krajanských rodin, které tvořily onu první skupinu, se po několikadenní aklimatizaci ve výcvikovém středisku civilní obrany v Hodovízi usadilo v obci Rovná na Sokolovsku. Skupina měla původně přijet již koncem března 1991, chybělo jí však povolení orgánů SSSR k výjezdu. 

Během humanitární akce, kterou financovala nejdříve federální a později česká vláda, bylo do českých zemí přesunuto celkem 1812 (někdy se uvádí 1806) krajanů z takzvané zóny doporučené evakuace. Krajané byli rozmístěni v přibližně 70 lokalitách, především v pohraničních oblastech nebo místech, kde zůstaly prázdné byty po stažení sovětských vojáků. 

2 minuty
Reportáž Olgy Málkové
Zdroj: ČT24

Záměrem československé vlády bylo jejich přirozené včlenění do české komunity, což se posléze ukázalo jako nepříliš snadné. Noví obyvatelé často žili v homogenních a uzavřených skupinách a starousedlíci je nazývali „Rusáky“. Nastaly ale i další problémy. Přes původní sliby federální vlády dostali ukrajinští Češi pouze povolení k dlouhodobému pobytu namísto okamžitého udělení českého občanství. Měli proto dlouho potíže se zaměstnáním, s podnikáním, lékařskou péčí i se vzděláváním dětí - nemohli se zúčastnit kupónové privatizace, měli potíže při získávání úvěrů od bank nebo omezené možnosti s nákupem nemovitostí. Po pěti letech získali volyňští Češi občanství a zdálo se, že tím všechny problémy skončily. Jenže se objevil další: někteří krajané neměli nárok na důchod. 

Mezi organizacemi, které pomáhaly novousedlíkům překonávat nástrahy života v ČR, figurovalo i Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, které bylo založeno v roce 1990. Tvořili jej bývalí volyňští Češi, kteří se v počtu téměř 40 tisíc vrátili do vlasti po druhé světové válce. Označení volyňští Češi se vžilo i pro krajany, kteří přišli v 90. letech. Na rozdíl od svých předchůdců ale pocházeli z jiné oblasti Ukrajiny než z Volyně. 

Domovem 1731 osob byla ukrajinská Žitomirská oblast, konkrétně vesnice Malá Zubovština a Malinovka a město Korosteň. Od Černobylu, kde v dubnu 1986 došlo k výbuchu jaderné elektrárny, leží tato oblast asi 100 kilometrů vzdušnou čarou. Zbývajících 81 osob žilo v běloruských městech Mazyr a Homyeľ a jejich okolí, tedy v severních oblastech postižených černobylskou havárií.

Havárie v Černobylu
Zdroj: ČTK/AP/Vladimir Repik

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinští činitelé hlásí několik obětí po ruských útocích

Rusové při rozsáhlém dronovém útoku na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabili dvě ženy a dítě a zranili další tři desítky osob, včetně pěti dětí, uvedli ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů. Později Lysak informoval o dvou zabitých mužích při ruském ostřelování Nikopolu. Mrtví jsou hlášeni i z dalších míst.
05:52Aktualizovánopřed 17 mminutami

Vítězným záběrem World Press Photo je snímek palestinského hocha bez rukou

Vítězným snímkem letošního ročníku fotografické soutěže World Press Photo se stala fotografie devítiletého palestinského chlapce, který přišel při útěku před izraelským úderem v Pásmu Gazy o obě ruce. Porota také představila další dvě finálové fotografie. První z nich pořídil mexický fotograf Musuk Nolte pro Panos Pictures a nadaci Bertha a nese název Amazonské sucho. Dalším finálovým snímkem je Noční přechod, který pořídil John Moore pro Getty Images.
před 1 hhodinou

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
11:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump dá ohledně Ruska na Witkoffa, kterému chybí zkušenosti i znalosti

Lidé blízcí americkému prezidentu Donaldu Trumpovi mu radí, aby přitvrdil ve svém postoji k Rusku. Šéf Bílého domu však stále naslouchá hlasům o tom, že Moskva chce skutečně mír. Píše to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje z řad amerických činitelů. Ústřední postavou formující Trumpův přístup k ruské agresi je zřejmě jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff, kterému chybí zkušenosti s diplomacií i znalosti regionu a který ve svých vyjádřeních naskakuje na ruskou propagandu.
před 3 hhodinami

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 5 hhodinami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 5 hhodinami

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 9 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 9 hhodinami
Načítání...