Čelisti po egyptsku: Úřady bijí na poplach

Káhira - Do Egypta míří američtí odborníci, kteří mají pomoci vyšetřit útoky žraloků u letoviska Šarm aš-Šajch. V neděli tam žralok zabil 70letou Němku, která šnorchlovala 20 metrů od břehu. Předtím už čtyři lidi vážně zranil. V Rudém moři žije několik druhů žraloků, útoky na člověka jsou ale spíše výjimečné. Ekologové místní úřady kritizují, že v obavě z odlivu turistů uspořádaly na mořské dravce nevybíravý hon. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura už potvrdil, že prodej zájezdů k Rudému moři po útocích žraloků výrazně klesl.

Žralok v neděli sedmdesátileté ženě ukousl levou nohu a pravé předloktí. Turistka zemřela bezprostředně po útoku. Neštěstí se stalo v moři v lokalitě luxusních hotelů Naama Bay. Žraloci tento týden ve vodách u Šarm aš-Šajchu už zmrzačili čtyři turisty z Ruska a Ukrajiny. Egyptský ministr životního prostředí ve čtvrtek oznámil, že byli uloveni dva mořští dravci, kteří zřejmě měli oba útoky na svědomí. Organizace pro ochranu přírody v Hurghadě (HEPCA) ovšem uvedla, že lovci zabili nesprávné dravce a skuteční původci útoků dál volně plavou v moři.

Podle ředitele sinajského úřadu pro ochranu přírody žraloci obvykle na lidi neútočí. Určité poruchy jejich nervového systému ale mohou způsobit, že výjimečně napadnou i člověka. Jiní odborníci se domnívají, že žraloky mohl k břehům vyhnat nedostatek potravy v jejich přirozeném prostředí, kde nadměrně často loví rybáři. Guvernér Jižního Sinaje se domnívá, že dravce mohly ke břehům nalákat zdechliny zvířat shazovaných z lodi převážejících ovce pro muslimský svátek obětí íd al-adhá. Objevily se však i domněnky o komplotu izraelské tajné služby Mossad proti egyptské turistice.

Nahrávám video
Egypt vyhlásil boj žralokům
Zdroj: ČT24

Češi zatím zájezdy neruší, prodej ale klesá

Egyptské úřady na pláže umístily cedule s varováním, aby se lidé ve vodě nevzdalovali od břehů. Podle agentury AFP bylo koupání zcela zakázáno. Podle Okamury byl zaznamenán pokles prodeje zájezdů k Rudému moři. Na nejbližší období, především svátky, je ale velká část zájezdů vyprodaná. Již koupenou dovolenou přitom lidé zatím neruší.

V letoviscích u Rudého moře je nyní asi 400 českých rekreantů, zájezdů na zimu jsou prodány tisíce. Podle Okamury lidé nemají zákonný nárok na vrácení peněz ani výměnu zájezdu kvůli žralokům. „Jiná situace by byla, kdyby ministerstvo zahraničí prohlásilo oblast za životu nebezpečnou,“ řekl Okamura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Smrt libanonské vesnice“. Reuters přiblížila následky izraelských úderů

Kfar Kila je jednou z vesnic podél jižní hranice Libanonu, které byly v uplynulých dvou letech postupně srovnány se zemí izraelskými údery. Izrael vesnici označil za hlavní útočiště hnutí Hizballáh a tvrdí, že v ní byla umístěna „rozsáhlá teroristická infrastruktura“, a to i v domech a školách. Agentura Reuters přiblížila stav zničené vesnice záběry z místa i satelitními snímky. Hovořila také s bývalými obyvateli obce.
před 3 mminutami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele. S odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí to píše agentura AFP. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve podle agentury Reuters uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka.
08:46Aktualizovánopřed 38 mminutami

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla ve své pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve většině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na jedenáctou příčku.
06:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejméně sedmnáct migrantů zahynulo a devět se pohřešuje po nehodě člunu u Libye

Nejméně sedmnáct lidí zemřelo a devět se pohřešuje po nehodě člunu s migranty u pobřeží Libye, uvedla ve středu podle agentury Reuters organizace Červený půlměsíc a libyjské bezpečnostní zdroje. Dobrovolníci ve spolupráci s pobřežní stráží a armádou při pátrání u východního pobřeží severoafrické země zachránili sedm přeživších, dodala organizace.
02:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

USA usilují o novou koalici pro otevření Hormuzského průlivu, píše WSJ

Spojené státy usilují o novou mezinárodní koalici zemí připravených přispět k otevření Hormuzského průlivu, který je zablokován v důsledku americko-izraelské války s Íránem. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na depeši amerického ministerstva zahraničí.
04:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoGaza je zavalená troskami, OSN se snaží sutiny využít při obnově regionu

Gaza se potýká s horami sutin, které tu zůstaly po nedávné válce. OSN usiluje o jejich využití coby stavebního materiálu. Každý den se tak do obrovských hromad „zakusuje“ těžká technika. A to za situace, kdy pořád dochází k útokům ze strany Izraele. Zástupce OSN odhadl, že v regionu je na 61 milionů tun sutin, odstranit se zatím podařilo jen zlomek. Organizaci se nicméně daří najít pro rozbitý beton, železo a cihly nové uplatnění – například při obnově silnic nebo při dláždění komunitních kuchyní.
před 3 hhodinami

Florida schválila nový plán volebních obvodů, měl by posílit republikány

Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, který by měl o čtyři křesla zvýšit zisk republikánů, píše agentura Reuters. Podle agentury AP je rozhodnutí součástí celostátní bitvy o přerozdělení obvodů před letošními volbami. Rozhodnutí o volebních obvodech přijal ve středu také americký nejvyšší soud. V rozsudku týkajícím se volebního obvodu v Louisianě zrušil klíčové ustanovení zákona o volebních právech.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.
01:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...