Bývalý Cameronův mluvčí kvůli odposlechům poprvé před soudem

Londýn - Bývalý mluvčí britského premiéra Davida Camerona dnes poprvé stanul před soudem kvůli aféře s ilegálními odposlechy, která loni otřásla britskou politickou i mediální scénou. Andy Coulson si spolu s dalšími šesti obviněnými vyslechl body obžaloby, proces má začít 26. září. Všichni jsou obviněni z toho, že se snažili v období od října 2001 do srpna 2006 pro list tajně zachytit komunikaci jiných lidí včetně řady osobností.

Vedle Coulsona se předběžného soudního stání zúčastnili také detektiv Glenn Mulcaire a pět bývalých novinářů již neexistujícího Murdochova bulvárního nedělníku News Of the World (NoW). Obvinění čelí také šéfka Murdochových britských listů Rebekah Brooksová, která se ale dnes oproti dřívějším zprávám k soudu nedostavila a obžalobu si vyslechne začátkem září. Šéfredaktorku NoW Brooksovou v roce 2003 vystřídal Coulson, soukromý detektiv Mulcaire údajně odposlechy prováděl na jejich žádost.

Přelíčení, při němž byli obvinění vyzváni jen k tomu, aby se představili a uvedli své bydliště, trvalo půl hodiny. V souladu s nařízenými podmínkami, jejichž plnění jim umožňují čekat na proces na svobodě, mezi sebou po dobu soudního stání nepromluvili.

Všichni jsou obviněni z toho, že se snažili v období od října 2001 do srpna 2006 pro list tajně zachytit komunikaci jiných lidí včetně řady osobností, jako je hudebník Paul McCartney, fotbalista Wayne Rooney či herci Brad Pitt a Angelina Jolieová.

Jeden z největších skandálů, jaké Británie zažila v posledních letech, naplno propukl před rokem. Tehdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu třináctileté dívky Milly Dowlerové, která byla v březnu 2002 unesena a v září téhož roku nalezena zavražděná. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření listu. Stejně jako bulvární The Sun nebo deník The Times spadaly NoW pod News International, britskou část Murdochova mediálního impéria News Corporation. Jedenaosmdesátiletý Murdoch minulý měsíc oznámil, že kromě dalších funkcí opouští dozorčí radu News International.

Telefonát Ivana Kytky (zdroj: ČT24)
Vydáno pod