Bush ukončil návštěvu Jižní Koreje a přiletěl do Thajska

Soul - Americký prezident George Bush jednal na návštěvě Soulu se svým jihokorejským protějškem I Mjong-bakem hlavně o nutnosti zastavit severokorejské jaderné aktivity. Bush uvedl, že Severní Korea musí ještě hodně udělat, než ji Spojené státy vymažou ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Vyjádřil se i k situaci v Číně. Následně přicestoval do Thajska, v pátek se zúčastní zahájení olympijských her v Pekingu.

Bush v Koreji vyjádřil obavy nad dodržováním lidských práv v Severní Koreji a nad jaderným programem země. Spolu s I Mjong-bakem vyzval KLDR, aby souhlasila s plánem na ověření pravdivosti výčtu svých jaderných aktivit. V opačném případě prý bude země i nadále čelit mezinárodní izolaci. „Mám obavy kvůli (severokorejskému) obohacování uranu, nukleárním testům, šíření jaderných zbraní a balistickému programu,“ řekl americký prezident. I Mjong-bak označil Severní Koreu za velmi těžkého oponenta. 

Severní Korea doufá, že už příští víkend bude vymazána z amerického seznamu zemí, které podporují terorismus. Pchjongjangu to bylo slíbeno, když v červnu zničil chladicí věž svého hlavního reaktoru v Jongbjonu a předal předtím Číně zatím nezveřejněnou deklaraci o svých jaderných programech. Bush na oplátku za předání deklarace o jaderných programech KLDR zahájil proceduru, na jejímž konci má být vyškrtnutí Severní Koreje z amerického seznamu států podporujících mezinárodní terorismus. To Pchjongjangu opět otevře cestu ke štědré ekonomické pomoci z USA i z dalších zemí.

Bush během návštěvy Koreje také označil za chybu, že Čína nedovoluje svým lidem svobodně vyjadřovat svoje názory a vyznávat víru, kterou si vybrali. Zdůraznil, že při setkání s čínskými předáky jim vždy říká, že by měli umožnit větší svobodu ve své zemi, že by se neměli bát věřících ve své zemi, protože ti přispívají k lepší společnosti.

V Thajsku bude Bush kritizovat Čínu a Barmu 

Bushův pobyt v Jižní Koreji provázely demonstrace na jeho podporu i proti němu. Americký prezident přicestoval do Thajska a v pátek se zúčastní zahájení olympijských her v Pekingu. Ve svém čtvrtečním projevu v thajském Bangkoku se chystá vyjádřit „vážné obavy“ ohledně stavu lidských práv v Číně a vyzve tuto komunistickou zemi, aby zajistila svým občanům větší politickou svobodu. V projevu se zmíní také o situaci v Barmě, kde vládnoucí junta loni v září brutálně potlačila protivládní protesty.

Podle politického konzultanta Alexandra Brauna není Bushova asijská mise příliš sledována v jeho domovské zemi. „Američané se spíše soustředí na prezidentský souboj Baracka Obamy a Johna McCaina. Bushova cesta vlastně příliš nikoho nezajímá,“ říká Braun.  „Tato cesta je vlastně jakýmsi rozloučením Bushe s prezidentským úřadem,“ dodává Jana Sehnálková s katedry amerických studií FSV Univerzity Karlovy.

Brífink George Bushe a I Mjong-baka
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod