Budou mít Američané kratší židle nebo menší vlajku? KLDR umí při jednání překvapit

Události: KLDR umí při vyjednávání překvapit (zdroj: ČT24)

Analytici hádají, s jakými strategiemi přistoupí ke společnému summitu vůdci USA a KLDR. Kim Čong-un se může na setkání s americkým prezidentem připravit i díky knize Donalda Trumpa Umění udělat dohodu. Šéf Bílého domu tvrdí, že se nijak zvlášť chystat nemusí, neboť dá hlavně na svůj instinkt. Severní Korea již ale v historii prokázala, že při vyjednávání umí překvapit.

Osobně se uvidí poprvé v životě. Donald Trump ale čeká, že velmi rychle pozná, jestli vůdce Severní Koreje Kim Čong-un myslí snahu o usmíření skutečně vážně. „Jak dlouho to potrvá? Řekl bych, že budu vědět během první minuty,“ pronesl jako vždy sebevědomý Trump, který spoléhá na své zkušenosti z byznysu i politiky.

Severní Korea ale překvapit dokáže, často i navzdory diplomatickým zvykům. Třeba na jednání o příměří v 50. letech přijel její delegát v luxusním autě, které armáda během bojů o Soul zabrala americkému velvyslanci. Kromě toho musela být severokorejská vlajka větší než symbol OSN. A židle pro Američany nižší než ostatní: KLDR jim potají zkrátila nohy.

„V asijských zemích mají tyto neverbální projevy daleko hlubší význam. Například rozhoduje, jak je zabalený dárek, který si třeba státníci předávají. Všechno jsou to velmi symbolické záležitosti, které my Evropané neznáme, nemáme pro ně vytříbený cit,“ poznamenal odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Trumpovo sevření může naznačit

Symboliku nepodceňuje ani americká strana. Když do Pchjongjangu vyrazila Madeleine Albrightová v roli šéfky diplomacie, k vysokým podpatkům zvolila výraznou brož v národních barvách. Typickým znakem Donalda Trumpa se zase stalo podání ruky. Někdy nepřijde vůbec, jindy partnera překvapí svým pevným stiskem.

Někteří státníci americkému prezidentovi sevření dokážou oplatit, třeba Emmanuel Macron, který na Trumpově kůži o víkendu zanechal otisk svého palce. Nový směr vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy tak může naznačit právě první kontakt obou mužů.

  • MOMENT PŘEKVAPENÍ
  • Ten Kim bez váhání použil při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, když se před dvěma měsíci sešli v demilitarizované zóně, která obě země odděluje. Poté, co si potřásli rukama a Kim, jak bylo domluveno, překročil hranici a vstoupil na její jižní stranu, vzal Muna za ruku a odvedl jej zpět k hranici a na severní stranu. Tento zdánlivě prostý a improvizovaný akt byl plný symboliky. Jihokorejci jej obecně přivítali jako známku toho, že Kim si přeje korejskou jednotu.
  • I setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem byla v lecčem překvapivá, přinejmenším pro okolní svět. Trump dokonce prohlásil, že o druhém setkání Kima a Si ani nevěděl. Domněnka, že čínský prezident se mohl pokusit setkání v Singapuru sabotovat, americkou hlavu státu frustrovala.
  • VÝHODA PŘÍPRAVY
  • Severokorejští vyjednávači se zodpovědně připravují a zarputile si drží svou linii. Trump může čekat, že Kim bude o jednotlivých bodech vyjednávání výborně informován. Zcela jistě toho bude vědět víc o Spojených státech a jejich dějinách, než bude vědět Trump o Severní Koreji.
  • Kim bude jinými slovy vycházet z pevných a ideologicky zaštítěných pozic. Bude si jasně vědom toho, čeho se severokorejský režim bojí a jaké jsou jeho zájmy. Ať už vůči Trumpovi nasadí jakoukoli strategii, ta bude před prvním stiskem ruky pečlivě promyšlena do nejmenšího detailu. Vezmeme-li do úvahy zprávy o tom, že Trump s přípravou příliš trpělivosti nemá, může na to Pchjongjang sázet jako na svou největší výhodu.
  • NECHAT PROTĚJŠEK TÁPAT
  • Nejasnost může být skvělý vyjednávací prostředek. Dá se očekávat, že jej Kim bude často používat. Singapurský summit se koná jen díky tomu, že se nikomu nepodařilo přesně určit, jak severokorejský vůdce pojímá hlavní téma tohoto vrcholného setkání, tedy jaderné odzbrojení.
  • Z pesimistického čtení dosavadních prohlášení KLDR může vyplývat, že Kim se rozhodně nechystá jednat o předání svých jaderných zbraní Trumpovi. Spíše světu oznamuje, že dokud se nukleárních zbraní nevzdají ostatní jaderné mocnosti, podrží si je i Severní Korea.
  • Klíčem k porozumění strategie KLDR je přijmout skutečnost, že se Severokorejci pokusí udržet dostatečný manévrovací prostor - tak mohou vyvolat zdání příslibu, ale později od něj upustit. Na tom není nic nečestného, Severokorejci tím neporušují žádný slib. Ale je to velmi chytrý krok. Zvláště pokud se jim tak podaří z vyjednávacího partnera dostat slib, z něhož nepůjde vycouvat nebo jej popřít. Příkladem může být to, že americký prezident kývl na jednání s Kimem mezi čtyřma očima a jako se sobě rovným.
  • VYUŽITÍ SVÉHO CHARISMATU
  • To je další technika, které Kim dokázal dobře využít během setkání s jihokorejským prezidentem. Nešetřil při něm úsměvy, s Munem konverzoval zdvořile, přivezl s sebou svou ženu a obecně se projevoval jako běžný smrtelník, a nikoli jako psychopatické monstrum, jak jej často vykreslují jihokorejská média. Od setkání s Munem se tak Kimovi nebývale povedlo naklonit si jihokorejské veřejné mínění na svou stranu - navzdory tomu, že tisíce Kimových děl míří na Soul a mohou jej rozmělnit na prach, kdykoli vůdce poručí.
  • Kim je navíc skutečnou prvotřídní celebritou, která může sledovanost vyhnat do nebeských výšin. To mu u Trumpa, který v minulosti pořádal reality show, může přinést další body. Těžko říct, jak setkání dopadne. Když ke všemu přidáme přebujelé osobnosti obou státníků, show dvojice Kim a Trump by mohla být ohromná - jak věci často hodnotí samotný Trump.
  • Zdroj: ČTK
Načítání...